25
Юни 2018
Средната цена на бензина в света е 1,16 щатски долара на литър. Сред отделните държави обаче има съществени разлики, които правят стойностите на горивото по-ниски или по-високи. Като общо правило по-богатите държави имат по-високи цени, а по-бедните страни и страните, които произвеждат и изнасят петрол, имат значително по-ниски цени. Забележително изключение са САЩ, които са сред икономически развитите нации, но в същото време имат ниски цени на горивата. Различията в цените в отделните държави се дължат на различните данъци и субсидии на бензина, отбелязват от специализирания сайт www.globalpetrolprices.com. Всички имат достъп до едни и същи цени на петрола на международните пазари, но всеки има различна данъчна политика, което води и до финансови разлики. В резултат на това цените на дребно на бензина са различни.
Вижте 10-те държави с най-евтин бензин. Подреждането е изготвено от GlobalPetrolPrices.com в средата на юни:
Русия, която е сред най-богатите на петрол държави, се нарежда на 29 място с цена от 0,72 щатски долара за литър. След нея е друга държава с богати залежи - Азербайджан ($ 0,73). САЩ е едва на 37-мо място ($ 0,84). В тази класация България е чак на 108-мо място със средна цена от $ 1,32. От съседните държави най-близко в класацията е Турция, която е непосредствено след нас - 1,34 долара за литър. На 111-то място е Македония (1,36), следвана от Полша (1,37), Унгария е на 116-то място ($ 1,41), а Румъния на 118-то място – ($ 1,42). Сърбия е на 127-мо място.
Агенция Bloomberg прави още по-интересно изчисление, което показва как цените на горивата влияят по различен начин на всяка нация и съответно разкриват къде е най-достъпният бензин. Сравнението е между 61 държави от целия свят по три показателя – цена на горивото, ниво на достъпност и съотношението между годишната заплата и годишния разход за гориво (тоест каква част от личните си средства трябва да изхарчи човек за зареждане на автомобила си).
Според експертите от Bloomberg средните цени на бензина у нас представляват чувствителна тежест при ниските доходи на българите.
България се нарежда на 23-то място със средна цена на галон бензин от 4,89 долара (тази класация е изготвена през май).
При средно дневна доходност от 25,79 щатски долара българският шофьор трябва да изхарчи 19% от дневната си заработка, за да си купи един галон. По този показател – на ниво на достъпност, сме на 52 място от общо 61 държави. По третия показател – каква част от заплатата си харчим годишно за гориво - сме на 33-то място.
И в тази класация Венецуела е на първо място. „През 2016 г. президентът Николас Мадуро увеличи бензина с 6000%, но все още пълненето на един резервоар струва по-малко от чашка кафе. Средната цена на литър бензин е 0,01 щатски долара. Годишно шофьорите изразходват средно по 128 галона, което „изяжда” почти нула от заплатата им. Дали обаче това е така, имайки предвид ширещата се хиперинфлация?
Bloomberg поставят Венецуела на първо място и по трите показателя, по които сравняват държавите: цена на гориво, съотношението на дневната заработка и цената на галон бензин и ниво на достъпност.
На второ място, както и в горната класация, е поставена Иран, но това е само според цената на бензина. При средна дневна доходност от почти 13 долара са необходими повече от 7% от надника, за да си позволи един шофьор в тази страна галон гориво. По този показател Иран е едва на 32-ро място и чак на 45-то място по това колко галона харчи годишно и каква част от средногодишната заплата отива за гориво.
Какво например посочват от Bloomberg за Саудитска Арабия? Те са богати на петрол, но в последната година изпитват истински ценови шок. Цената на зареждането се е увеличила повече от два пъти през 2018 г., когато страната е намалила субсидиите за гориво. Средната цена на един галон е 2,06 долара, което я поставя на 6 място. При среден дневен доход от 62,05 долара саудитецът трябва да изхарчи 3,32% от заработката си, за да си купи един галон гориво. Средно годишно един саудитски шофьор изразходва 315 галона, което е 2,9% от годишната му заплата. По този показател Саудитска Арабия е чак на 58-то място.
Каква е картината при Русия - един от трите най-големи производители на петрол в света?
Двугодишната рецесия в Русия приключи официално през 2017 г., отбелязват експертите. Икономиката ѝ се засили от покачващите се цени на петрола и избирането на американския президент, който е по-симпатичен на Кремъл. Като една от големите производителки на петрол, Русия се радва на някои от най-евтините цени на бензина на световния пазар.
По достъпност на бензина Руската федерация заема 34-то място. При среден дневен доход от 30,48 долара руснакът трябва да изхарчи 8,43 долара от нея, за да купи един галон бензин. Средно годишно руснакът използва над 87 галона и харчи за това 2% от годишната си заплата. По този показател е чак на 50 място.
САЩ е на 12 място според цената на бензина, на 4-то място по равнище на достъпност и една на 52 място по третия критерий - средностатистическият шофьор използва 429,19 галона годишно, за което харчи 2,07% от заплатата си.
автор: Ваня ГеоргиеваКатегории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Пунктът за Периодични технически прегледи в СБА Карнобат, няма да работи от 11 до 15.11.2024 г. (вкл.).
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!