31
Октомври 2017
След Сърбия и Гърция готви още по-строг контрол по пътищата в страната. Властите в южната ни съседка предвиждат да разширят обхвата на т.нар. високорисково поведение, за което се отнема книжка и се свалят регистрациите на автомобилите.
В тази категория вече ще попадат нарушения като хвърляне на цигара през прозореца на автомобила, говорене по мобилен телефон, паркиране на инвалидно място без право на това, шофирането в аварийна лента на магистралата и др. Предложенията вече са внесени за гласуване в местния парламент. След като бъдат приети, с тях трябва да се съобразяват и хилядите български шофьори, които избират за дестинация Гърция.
За първо нарушение наред с по-високи санкции се предвижда отнемане на книжката за два месеца, за второ нарушение – за четири месеца и т.н. След това ще се ходи на проверовъчен изпит, съобщи транспортният министър Христос Спиртсис, цитиран от в. „Български новини”.
Паричните наказания пък ще бъдат обвързани с финансовото състояние на нарушителя. Тоест, колкото по-високи доходи имаш, толкова повече ще плащаш, обясни още министърът. Не е ясно как това ще бъде приложено върху българския турист.
Промени ще има и по отношение на разрешената скорост. Според Външно министерство обсъжда се също шофирането без свидетелство за управление да се наказва с до 1 година затвор.
В последните години Гърция предприе редица промени в Закона за пътищата, с които се въведоха изключително строги санкции за нарушителите. В момента за забранен обратен завой наказанието е: 200 евро глоба, сваляне на регистрационните табели и отнемане на книжката за срок от 20 дни. За преминаване на червен светофар - 700 евро глоба, сваляне на табелите за 60 дни и отнемане на книжката за 20 дни. За използването на антирадар – глобата е 2000 евро, без табели за 60 дни и взимане на свидетелството за един месец. За употреба на алкохол и дрога наказанията също са сурови и предвиждат отнемане на табелите и на книжката, а в някои случаи и затвор.
Както вече СБА съобщи, в последните месеци Сърбия също завиши наказанията за някои видове нарушения. За шофиране с над 2 промила алкохол вече се предвижда от 1 до 2 месеца затвор и отнемане на свидетелството. Освен това позволеното количество алкохол в кръвта бе намалено от 0,3 на 0,2 промила.
0т 1 септември бе въведен и електронен контрол на средната скорост на МПС, движещи се по автомагистралите в страната. Най-ниската глоба – за превишение от 21 км, е 25 евро. А за превишение над 80 км стига до 1000 евро. Ако водачите не платят, книжката им се отнема.
автор: Ваня Георгиева
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!