08
Февруари 2022
Насоките в първата част могат да послужат за напомняне както на опитни шофьори, така и от по-млади водачи, които могат да направят проверките, без да пропуснат нещо. Има и други признаци, че нещо не е наред. Ето какво още да проверите, за да не се случи да отбиете в аварийната лента.
Останете на топло
Дори и при отлична подготовка, съществува реална опасност да останете блокирани на някои път. Затова е важно да сте подготвени за всяка ситуация – от повреда до проблеми с трафика. Дръжте топли дрехи в колата си, както и фенерче и няколко основни инструмента. Помислете за съхраняване на бутилки с вода в колата, както и за спешни хранителни запаси, като енергийни блокчета и шоколад. Нищо от това няма да оскъпи пътуването или да натежи и заеме твърде много място, за да пренебрегнете подобни мерки. Ако пътуването ще бъде по-продължително е добра идея да сложите водоустойчиви дрехи, здрави и топли обувки, малка лопата за сняг, топли напитки и мобилен телефон зареден на 100%, чиято батерия да не бъде изтощена от браузване на социалните мрежи и игри. Поне докато не достигнете крайната си дестинация. Не на последно място – спален чувал. Той може да се окаже безценен, ако се окажете блокирани при екстремни снежни условия.
Относно шофирането
Колата обикновено изразходва повече гориво през зимата. Не рискувайте да изчерпате горивото в резервоара, за да не се озовете насред тъмен път или лошо време. Затова планирайте пътуването и не подценявайте прогнозата за времето. Осведомете се, ако се очаква промяна в метеорологичните условия и обмислете алтернативен маршрут. Придържайте се към главните пътища, тъй като е по-вероятно те да бъдат по-добре почистени спрямо тези в селските райони или високите части. Ако синоптиците предвиждат рязка промяна или екстремно лошо време, отговорете си на въпроса: Дали наистина се налага да поемете на път сега? Ако отговора е „Да“, то задължително информирайте семейство и приятели за пътуването, маршрута, а периодично и за местоположението си. Има приложения за мобилен телефон, с които може да направите това, без да ви коства твърде много от заряда, а в същото време ще даде точни данни за местонахождението ви. Все пак зарядно за телефона, с което можете да заредите батерията на мобилното устройство при необходимост и в колата, никога няма да бъде излишно.
Зад волана при сняг
При сняг и лед спирачният път може да се увеличи до 10 пъти в сравнение със сухи условия. Карайте бавно! Това позволява да спрете навреме. Старайте се да спирате и ускорявате плавно. Рязко потегляне, завиване и спиране може да доведе до загуба на контрол над превозното средство. Не веднъж при такива пътни инциденти има тежко пострадали и загинали!
Почиствайте колата от сняг. Груба грешка, пряко влияеща на безопасността и на останалите участници в движението, е да се шофира със сняг по превозното средство. Всички стъкла трябва да са перфектно почистени. Не бива да се потегля, ако не е премахнат снега от покрива. Регистрационните табели трябва да бъде добре видими. С други думи, въпреки специфичните условия на зимното шофиране, колата трябва да изглежда сякаш е лято – без никакъв сняг!
Когато завали дъжд
За да завали сняг е необходимо атмосферните температури да бъдат достатъчно ниски, което да даде възможност водните капки да се превърнат в снежинки. Но ако температурите са по-високи, то тогава на земята пада дъжд. И в такива условия ограничението на скоростта е първата мярка, която да предприемете – спирачният път при мокър път е до два пъти по-дълъг от този на сухо. Спирачният път на чисто нов лек автомобил от 100 до 0 км/ч е около 40 м по данни на производители. В реалността той може да бъде много по дълъг.
Друго препятствие, за съжаление, е проблемът с дупките по българските пътища, който все още не е напълно решен, а те трудно се различават, когато са пълни с вода. Преценката на водача допълнително може да се затрудни, ако се движи в тъмните части на денонощието. Така дълбочината на дупката остава неизвестна, а вероятността от инцидент или повреда – въпрос на късмет.
Задуха ли силен вятър
Ако има метеорологични предупреждения за силен вятър, обмислете дали пътуването е абсолютно необходимо. Освен, че затруднява шофирането, вятърът създава предпоставки от падане на дървета, стълбове, табели и редица други предмети, които могат да се озоват на пътя внезапно. Това води до затруднения в придвижването, дори задръствания, а в най-неблагоприятния случай удари по автомобила. Ако все пак шофирате при силен вятър, избягвайте високи мостове, особено ако сте в превозно средство с висок борд. Усетите ли, че кормилното управление е леко или се налага да правите много корекции, докато вятърът бута колата, намалете скоростта и се уверете, че държите с двете си ръце волана.
При поява на мъгла
Мъглата може да бъде особено опасна. Обикновено се натрупва в определени пътни участъци и може да изненада шофьорите. Включете фаровете за мъгла, за да подпомогнете видимостта си за другите и да увеличите разстоянието между вас и колата отпред. Преди всичко, бъдете готови да спрете, ако се наложи. Когато шофирате в градска среда и в гъста мъгла, изключете радиото и отворете прозорците. Така ще можете да слушате за други превозни средства.
Когато слънцето е ниско на хоризонта
Сякаш подценявана, но това е една от най-големите опасности при зимното шофиране. А мерките, които да вземете като водач не са сложни. Дръжте чифт слънчеви очила в колата през цялото време и използвайте сенниците, ако шофирате, когато слънцето е ниско на хоризонта. Поддържайте предното си стъкло чисто и намалете скоростта, ако видимостта е намалена.
Съвети при теглене
Къмпингуването става все по-модерно. Ако теглите каравана, не само трябва да направите проверките от част 1, но може би е добре да обмислите и смяна на акумулатора – най-добре преди зимата, но никога не е късно. Проверете гумите на караваната – при тях могат да се развият проблеми и то много по-бързо от тези на колата защото, първите се използват по-рядко и могат да се деформират от престоя на място. При лошо време спирачният път е по-дълъг от обичайното. Следете и прогнозите за времето – дали няма затворени проходи или мостове. Ако се подготвите добре обаче зимното къмпингуване може да бъде уникално изживяване.
Готови за всяка ситуация
Автомобилите трябва да се обслужват редовно, за да работят добре и това става още по-важно през по-студените месеци. Ако колата ви не е била обслужвана скоро, запазете час в сервиз. Там може да бъдат предотвратени редица проблеми.
Вижте първа част тук
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!