21
Август 2019
България е на първо място от всички страни членки на ЕС по брой загинали при катастрофи с леки коли на 1 милион жители. Това показва анализ на Евростат, оповестен вчера на сайта на институцията.
Страната ни се нарежда на най-високо място в категорията на леките автомобили с 64 смъртни случая на милион жители (данните са за 2016 г.). Това е шест пъти повече, отколкото в Малта - държавата с най-ниско ниво на смъртност. Пак за 2016 г. в Малта има регистрирани 11 смъртни случая при катастрофи с леки автомобили. Средният брой на загинали в ЕС е 23 на един милион жители.
Общият брой на жертвите, загинали при пътнотранспортни произшествия в целия Европейския съюз, е около 25 000 за 2017 г., което съответства на 50 произшествия с фатален изход на милион жители, отбелязват още от Евростат. През 2007 г. са регистрирани рекорден брой загинали – 43 000, и оттогава се забелязва постоянен спад. От 2013 г. годишният брой на смъртните случаи по пътищата на ЕС е винаги около 25 000.
Смъртните случаи при катастрофи с леки автомобили представляват почти половината (46%) от всички пътнотранспортни произшествия с фатален изход през 2017 г. Следват пешеходците - (21%), мотоциклетистите (15%), велосипедисти (8%) и смъртни случаи, включващи други форми на автомобилен транспорт (10 %).
Коефициентът на смъртност сред пешеходци при пътнотранспортни произшествия е най-висок в Румъния - 37 на милион жители. Най-нисък е в Дания – трима загинали.
Според европейската статистика Румъния е първа в няколко категории – най-много загинали в пътни катастрофи (не само с леки коли) - 99 на 1 милион, по смърт на пешеходци - 37 на 1 милион и по смърт на велосипедисти – 10 смъртни случая на 1 милион жители.
Гърция има най-висок процент на смъртните случаи при инциденти с мотоциклети - 20 смъртни случая на милион жители през 2017 г.
В Кипър (данни за 2016 г.) и Люксембург няма загинал колоездач.
Забележка на Евростат: Данните са за 2017 г., освен ако не е посочено друго и са извлечени от базата данни CARE (базата данни на Общността за пътнотранспортни произшествия, довела до смърт или нараняване). CARE съдържа подробни данни за индивидуални произшествия, събирани от държавите-членки от полицейски и болнични източници.
Инфографика, показваща държавите-членки с най-високи и най-ниски нива на смъртност по видове транспорт, 2017 г.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!