13
Май 2019
Има държави в Европа, в които банковата ти сметка сериозно може да олекне, ако имаш Порше или Бугати и си позволиш с него да караш дори малко по-бързичко от допустимото. В други държави пък може да ти конфискуват колата заради алкохол. Някъде „дерат кожи“ за минаване на червено дори с една секунда след светването на забранителния сигнал на светофара. А има и страни, където е забранено да спираш на 10 метра от кошчето за боклук, за да не пречиш на сметосъбиращата фирма.
Не само в България, но в цяла Европа властите водят последователна и рестриктивна политика срещу автомобилистите, нарушаващи правилата за пътна безопасност. Непрекъснато затягат контрола, актуализират стратегиите си, завишават глобите и наказанията в името на няколко спасени човешки живота повече. Действително в България в последните години глобите бяха завишени чувствително, особено за превишена скорост. Спрямо стандарта на живот в нашата страна санкциите не са никак малки. В някои държави в Европа обаче наказанията са направо стряскащи. Опитахме се да подберем най-полезното и любопитното за читателите на сайта на СБА.
Република Северна Македония
При пътуване до или през територията на съседската страна шофьорите на товарни автомобили трябва да представят освен малкия талон за регистрация на МПС и нотариално заверено копие от част І (големия талон) на превозното средство. Водачите на всички МПС с българска регистрация трябва да представят застраховка „Зелена карта” с покритие за Република Северна Македония. Там няма винетки, но се заплащат такси на пунктове при влизане и излизане от магистрален път в размер до 2 евро. Задължително денонощно се кара на фарове, като при нарушение глобата е 45 евро.
Нарушението на ограниченията от 120 км/час за магистрала, 80 км/час за междуградски път или 50 км/час в населени места се наказва с глоба в размер от 45 до 300 евро.
Паркирането на автомобил на по-малко от 10 м от контейнер за отпадъци ще ви струва 50 евро. Глобите се плащат в най-близката банка, не на ръка. Лимитът на позволеното количество алкохол в кръвта на шофьор е 0,5 промила, а за професионалните водачи – нула промила. Нарушенията се наказват с от 250 до 400 евро. Независимо от налагането на глобата, шофьор, който има установено наличие на алкохол в кръвта над позволените норми задължително се отстранява от пътното движение. Препоръчително е да се шофира, дори и под 0,5 промила.
Сърбия
От 1 септември 2017 г. в Сърбия се прилага електронен контрол на средната скорост на МПС по магистралите в страната. Ако при преминаването между два пункта средната скорост на МПС е надвишила максимално допустимите 120 км/ч, пътната полиция налагат глоби на място. Например за шофиране с до 20 км над разрешеното санкцията е 3000 динара (към 50 лв.); при шофиране с между 40 и 60 км над допустимото – наказанието е от 6000 до 20 000 динара (100-330 лв.). При каране с над 201 км глобата може да стигне до 2000 лв., включително и 15 дни затвор. Санкцията при превишена скорост се изписва на касовата бележка при плащане на магистралните такси. От 3 април 2018 г. влязоха в сила по-високи глоби и за други нарушения. Например допустимото количество алкохол вече е 0,2 промила, а не 0,3 промила. Глобата в размер на 85 евро се налага: ако в зони с ограничение от 30 км/ч, карате с от 20 до 30 км/ч над разрешената; ако автомобилът ви е с мръсни номера или използване мобилен телефон и т.н.
Доста солени за глобите за алкохол (от 1,21 до 2 промила), за бясно каране в населени места (от 121 до 140 км), както и при опасно возене на деца (возене на предна седалка или без специално столче). В тези случаи наказанията са от 846 евро до 1016 евро глоба, отнемане на 14 контролни точки и осем месеца забрана за шофиране. Превишаването на скоростта с над 70 км в населено място задължително се наказва с лишаване от свобода. А агресивното шофиране без причинено ПТП - с 30-60 дни затвор и отнемане на 15 точки.
Гърция
Една от най-високите санкции в Гърция е за използване на антирадар – 2000 евро. За неспазване на знак Р-29 (забранен обратен завой) наказанието е 200 евро глоба, отнемане на табелите на колата и книжката за 20 дни. Преминаване на червено се счита за голямо нарушение и санкцията е 700 евро глоба, отнемат се регистрационните табели на автомобила за 60 дни и шофьорската книжка за 20 дни. Превишаване на скоростта с 30 км/ч или движение по автомагистрала с над 150 км/ч се санкционира с 350 евро и 90 дни лишаване от право на управление. 700 евро глоба има и при неправилно изпреварване, като към това се добавя и 20 дни лишаване от право на управление. За употребата на алкохол - от 0,25 мг/л до 0,40 мг/л – е предвидено 200 евро глоба; а от 0,40 мг/л до 0,60 мг/л – 700 евро и 90 дни лишаване от право на управление.
При заплащане в 10-дневен срок, размерът на дължимата глоба се намалява с 50% от указаната в квитанцията.
Турция
В Турция управление на автомобил без книжка е сериозно нарушение, което може да има сериозни последствия при евентуално ПТП. В общия случай глобата е в размер на 1698 т.л. (около 500 лв.). Затова пък преминаване на червен светофар, неправилно изпреварване, навлизане в забранен път, превишаване на скоростта с до 30% се наказва леко – глобата е около десетина пъти по-ниска. Парична санкция от приблизително 27 лв. е предвидена за неизползване на предпазен кола, употреба на мобилен телефон, силна музика в колата. За алкохол при първо провинение се налага глоба от 844 турски лири (247 лв.); за второ нарушение – 1058 т.л. (310 лв.); при следващо нарушение – 1698 т.л. (около 500 лв.). Отделно за тези нарушения се предвижда и отнемане на книжката. При над 1 промила се завежда дело. При всяко нарушение, причинено от лице, което не е собственик на возилото, същата глоба се налага и на собственика. За всяко нарушение се налагат между 5 и 20 наказателни точки в зависимост от тежестта на провинението. При достигане на 100 наказателни точки се отнема свидетелството за управление на МПС.
При плащане в 15-дневен срок от нарушението глобата се намалява с 25 %. За водачите с отнети книжки за срок от 2 г. се организират поведенчески курсове. В последно време Турция предприе сериозни мерки срещу шофьорите с глоби, като не позволява те да напускат страната преди да си платят. По информация на нашето консулство в Одрин от 18 декември 2018 г. с цел облекчаване на трафика властите са въвели промени при преминаването на камиони със стоки за износ от и през Турция през ГКПП „Капъкуле“ /“Капитан Андреево“ от българска страна/, като те задължително се пренасочват към ГКПП „Хамзабейли“ /“Лесово“ от българска страна/. Изключение се допуска единствено за тежкотоварните автомобили, подлежащи на ветеринарен контрол, които ще продължат да преминават през „Капъкуле“. Промените се отнасят за камиони, без оглед на тяхната национална регистрация.
Австрия
Не съществува единен за всички провинции каталог с нарушенията, които могат да доведат до съставяне на фиш. Наред с паричните санкции, в Австрия е въведена и т.нар. предупредителна система, при която извършването на някои пътни нарушения води до отбелязването в регистър. Първото нарушение не води до последици. Ако в рамките на 2 години бъде извършено ново, може да ви пратят на допълнително обучение и срокът на наблюдение се увеличава на нови три години. Ако в рамките на тези три години бъде извършено ново нарушение, книжката се отнема за минимум три месеца. Някои от нарушенията, които водят до вписване, са: шофиране с алкохол от 0,5 до 0,8 промила, возене на деца в колата без специална детска седалка, неспазване на дистанция и др. Между другото подобни мерки, но за други нарушения, се предвиждат и в проекта на новия български ЗДвП. В Австрия неспазване на скоростното ограничение пред училище, детска градина се наказва с отнемане на книжка
Ето и някои санкции:
- От 05 до 0,8 промила - от 300 до 3700 евро
- От 0,8 до 1,2 промила – от 800 до 3700 евро глоба и отнемане на книжката за 1 месец. При причинено ПТП – минимум 3 месеца без книжка и допълнително обучение
- От 1,2 до 1,6 промила - от 1200 до 4400 евро. Отнемане на книжка за 4 месеца и допълнително обучение
- Над 1,6 промила или отказ от тест: глоба от 1600 до 5900 евро, без книжка за минимум 6 месеца, допълнително обучение, медицинска експертиза и психологическо изследване.
Германия
За превишаване с над 70 км на скоростта в населени места глобата е 680 евро, отнемане на книжката за 3 месеца и отнемане на 4 контролни точки. Превишаване на допустимата скорост в населени место с до 70 км – се наказва с 480 евро глоба, отнемане на 4 точки и без книжка за 3 месеца. Превишаване на скоростта с над 70 в извън населени места - 600 евро глоба, 4 точки от талона и без книжка за 3 месеца. За превишение до 70 км наказанието е 440 евро, отнемане на 4 точки и книжката за два месеца. Преминаване при над 1 секунда на светещ червен светофар с нанасяне на щета на друг участник – 360 евро глоба, отнемане на 4 точки и свидетелството за 1 месец. А ако само сте създали заплаха без ПТП – 320 евро глоба, както и останалите наказания също са в сила.
Дания
Глобите за превишена скорост са в основен размер 1000-7500 датски крони (от 262 лв. до 1965 лв.) плюс евентуална добавка. Конкретният размер се определя в зависимост от типа превозно средство, максимално допустимата скорост по конкретния път, процента на превишаване на скоростта и тарифата за глобяване, която е в сила за съответната пътна отсечка.
Глоби има не само за шофьори, но и за велосипедисти. Така например за неспазване на знак, водачът се глобява с 1500 крона, а колоездачът със 700. За преминаване на червено санкцията е съответно 2000 и 1000 крони. За похабени гуми шофьорите се санкционират с 1000 крони на гума. При произшествие с МПС, регистрирано на името на друго лице, има практика застрахователите да начисляват двойно или тройно по-високо от договореното в полицата самостоятелно участие (selvrisiko) при покриването на щетите.
Норвегия
Наказанията за нарушенията на скоростта са глоби, които по правило са много високи и са процент от декларирания доход, а при по-тежки случаи се прилага и затвор. Максималната разрешена скорост по аутобаните е 100 км/ч, включително и през лятото. Автоматичните камери по пътищата са указани със съответни пътни знаци, но те помагат на шофьорите да спазват ограниченията на скоростта, които често са по-ниски, отколкото в други европейски държави.
Норвегия има един най-строгите закони в Европа и за шофиране под влиянието на алкохол - предвиждат се тежки санкции за провинилите се, които включват глоби, отнемане на книжката и дори затвор. Допустимото ниво на алкохол при шофиране е 0 промила.
Глобите за нарушения с МПС в Норвегия са изключително високи. Например за неправилно паркиране започват от 500 норвежки крони (към 100 лв.) и стигат до над 800 в зависимост от мястото на нарушението. Ако при ограничение от 60 км/ч, карате с 85 км, санкцията е 6500 НОК (1313 лв.). Ако при ограничение на скоростта до 90 км/ч, камерите ви засекат с между 126 или 130 км – ще получите фиш за 9000 норвежки крони (1818 лв.). С 5200 крони (или 1043 лв.) се наказват нарушения като неправилно преминаване на кръстовище, регулирано със светофар, неспазване на дистанция, неправилно изпреварване, неспазване на предимство и др.
Великобритания и Уелс
Ако при ограничение от 20 mph, ви хванат да карате с превишение от 1 до 9 mph над законовата граница, ще получите глоба от 25% до 75% от седмичния Ви доход и три наказателни точки. Ако има други фактори, като шофиране в близост до училище или шофиране на тежкотоварен автомобил, може да се наложи да се явите в съда.
При ограничение от 20, ако карате с между 11 и 20 м/ч над допустимото ще бъдете глобени между 75% и 125% от седмичния си доход. Между четири и шест наказателни точки ще бъдат добавени към лиценза ви или ще ви бъде забранено да шофирате от седем до 28 дни. Глобите за шофиране с превишение достигат до 700% от седмичния Ви доход, като същевременно може да бъдете застрашени от съд и задължително с отнемане на книжка за различен период. Все пак има въведени максимален праг на глобите за скорост за различните пътища.
Източник: МВнР, www.which.co.uk и europa.eu
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!