09
Ноември 2016
Колко е давността на акт от КАТ, ако не съм си взел наказателното постановление и не съм бил уведомен, че имам издадено?
Този въпрос възниква често сред шофьорите, а объркването е още по-голямо, когато ненадейно ви пристигне „честитка” и то за нарушение отпреди 5-6 г. и дори повече години. В такива случаи следва ли да платите или не?
При нарушение на Закона за движение по пътищата контролният орган може да издаде фиш, акт или електронен фиш (ако е заснето с автоматизирана техника за контрол на скоростта). При маловажни случаи на нарушения, установени в момента на извършването им, на място може да бъде издадена глоба с фиш до 50 лева. Фишът се подписва от служителя и от нарушителя, ако е съгласен. В седемдневен срок той трябва да плати санкцията, в противен случай фишът се счита за влязло в сила наказателно постановление. Ако водачът по някаква причина не подпише фиша, то полицаят му съставя акт. При неправилно паркиране фишът може да се издаде и в отсъствието на шофьора.
Актовете се издават за по-тежки провинения, които се санкционират с над 50 лева. Редовно съставените актове имат доказателствена сила до доказване на противното.
На базата на акта се съставя наказателно постановление, с което се определя наказанието (например парична санкция). Когато го получите, имате право да обжалвате в седемдневен срок, стига да имате убедителни причини за това. Съдът може да отмени, но може и да потвърди наказанието.
Ако обаче в шестмесечен срок от съставянето на акта Пътна полиция не е издала наказателно постановление, образуваното административнонаказателно производство се прекратява (чл.34.(3) от ЗАНН). Тоест отпада възможността шофьорът да бъде санкциониран.
Когато има влязло в сила наказателно постановление, законодателят е предвидил срокове, в които наказанието следва да бъде изпълнено. В случая се прилага Законът за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
В чл. 82 е посочено следното:
(1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
И още: Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност (чл.82, 2 от ЗАНН).
Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1. Тоест, абсолютната давност за изпълняване на наложеното наказание е три години. Това не важи, ако през това време срещу шофьора са предприети мерки за принудително събиране на парите и има образувано изпълнително дело при съдия изпълнител.
Когато изтече абсолютната давност, административно-наказателното производство следва да се прекрати.
Не са малко шофьорите, които се крият от КАТ или от куриери, за да не си получат лично наказателното постановление, разчитайки, че ще изтече абсолютната давност за прилагане на наказанието. Дори и в този случай обаче, те могат да имат неприятности, тъй като се задейства процедурата за т.нар. неприсъствено връчване. А именно: когато лицето не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването (чл.58, 2 от ЗАНН).
Така че водачите не бива да се учудват, ако се окаже, че имат да плащат глоба.
Не е много сигурно обаче какъв ще бъде резултатът от „неприсъственото връчване”, ако шофьорът реши да оспорва в съда. В съдебната практика има решения, в които съдебният състав изрично посочва, позовавайки се на ЗАНН, че наказателното постановление трябва да се връчи на наказаното лице срещу подпис. Допуска се връчването на друго лице, само когато то е упълномощено от наказаното лице да получи въпросното постановление. Когато такова пълномощно липсва в кориците на делото, съдът отменя наказателното постановление, а виновният шофьор се разминава без наказание.
Това, разбира се, в масовият случай е дълбоко несправедливо, тъй като не малко пияни и агресивни водачи са спасили „кожата”, вместо да си платят за грешките.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!