04
Ноември 2016
Почти всеки водач на автомобил е закъсвал на пътя. Дори и една спукана гума, може да причини достатъчно главоболия и неудобства. Когато обаче претърпим повреда през студените месеци на годината - неудобството става двойно. Как да се подсигурим за подобни случаи?
Как да подготвим адекватно автомобила си за есенно - зимния период?
Превенцията е това, което може да ни спести евентуални проблеми при пътуване. Добре подготвеният и поддържан автомобил е ключ към безпроблемното достигане до крайната ни цел. Не забравяйте да смените летните със зимни гуми, когато средната дневна температура не надвишава 6 - 7 С. Проверете дълбочината на грайфера, която не трябва да е по - малко от 1.6 мм. (по закон), но е препоръчително грайферът да е по - дълбок - поне 4 мм. Ако гумите са напукани и каучукът е много твърд (усещане, като пластмаса), това е сигурен знак, че е време да закупите нови гуми, като не забравяте да предадете старите на определените по закон места. Все пак никой не обича гледката на захвърлени до контейнерите за смет гуми.
След като сте подсигурили "обувките" на автомобила е време да погледнете и течностите. През студените месеци, нашите превозни средства предпочитат незамръзващите течности:
Ако автомобилът Ви пали трудно сутрин, то това е знак за евентуален проблем с акумулатора. Ако разполагате с мултицет, лесно може сами да измерите волтажа на акумулатора, а при запален двигател и дали алтернаторът го зарежда. Ако нямате възможност сами да проверите, може да се обърнете към специалист. Проверете състоянието на чистачките и отоплението в купето на автомобила. Важно е гумичките на чистачките да не оставят линии върху стъклото, тъй като по този начин го драскат и не чистят добре. Парното в автомобила трябва да работи на всички степени и обдухва добре стъклата на автомобила, най - вече предното стъкло. Проверете изправността на реотаните на задното стъкло. По - новите автомобили разполагат с реотани и на предното стъкло.
Знаете ли, че първият изцяло работещ механизъм с чистачка за предно стъкло на превозно средство е измислен от американката Мери Андерсън през далечната 1903 г.?
Освен задължителните - аптечка, светлоотразителна жилетка, авариен триъгълник и пожарогасител, в багажника на автомобила трябва да разполагаме с крик, ключ за болтовете на колелата, резервна гума или спрей за пълнене (ако фабрично няма такава), метла или подходяща четка за почистване на сняг, малка лопата, вериги за сняг, въже за теглене, както и кабели за подаване на ток. Добре е и да разполагате с резервни количества масло, антифриз, течност за чистачки, както и с одеяло в случай, че се наложи да престоите в автомобила при неработещ двигател и отопление.
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, ЧЕ ВИНАГИ МОЖЕ ДА РАЗЧИТАТЕ НА НАС. ЗАКУПУВАЙКИ ЧЛЕНСКА КАРТА НА СБА, ВИЕ СИ ГАРАНТИРАТЕ СПОКОЙСТВИЕ И СИГУРНОСТ НА ПЪТЯ.
КОЙ ПО - ПОДХОДЯЩ МОМЕНТ ДА НАПРАВИТЕ ТОВА, АКО НЕ ПРЕДИ СУРОВИТЕ МЕСЕЦИ НА ЗИМАТА.
Може да го направите във всички наши офиси в цялата страна, както и онлайн на www.sba.bg/shop .
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!