13
Декември 2024
Шенгенската история накратко
На хартия Шенген е създаден през 1985 г., докато България все още е зад желязната завеса. Първоначално целта зад идеята за свободно движение е да се даде възможност на европейците да пътуват свободно и да се установяват във всяка държава от ЕС. Но преди да се стигне до Шенгенското споразумение в свободна Европа все още е имало граничен контрол. Едва в средата на 80-те години на миналия век в Шенген, малко селце в Люксембург, е постигнат пробив с подписването на Споразумението за постепенното премахване на проверките по общите граници, последвано от подписването на Конвенцията за прилагане на това споразумение през 1990 г. Шенгенските споразумения действат от 1995 г., като първоначално работят за седем държави от ЕС. Така родено като междуправителствена инициатива, която да улесни движението на работещите европейци, днес Шенгенското пространство е инструментът, който дава възможност европейците да се ползват от фундаменталното си право на свободно движение.
Къде може да пътуваме свободно?
Ако сте гражданин на държава от Шенген – каквито са повечето държави от ЕС – вие също сте свободни да пътувате до други страни от Шенген без необходимост от гранични проверки. След броени седмици българите ще може да се ползваме напълно от предимствата на Шенген – свободно и лесно движение между по-голямата част от Европа. Пространството обхващащо 4.5 млн. кв. км включва:
Скоро като европейци ще може да пътуваме в почти всяка точка на континента, сякаш пътуваме от София до Варна. След като през март 2024 г. българите пътуваме без проверки по въздух и вода, след няколко седмици ще можем да се придвижваме така и по суша – с реорганизация и премахване на граничните проверки с Гърция и Румъния.
Какво се променя на нашите граници?
Дългоочакваното ни присъединяване към Шенгенското пространство трябва да облекчи преминаването през граничните пунктове с Румъния и Гърция, където често се образуваха задръствания от автомобили и тежкотоварни камиони. Същевременно се очаква контролът по граничните пунктове с останалите ни сухоземни съседни държави – Турция, Северна Македония и Сърбия, да бъде засилен. Причината е, че от 1 януари 2025 г. граничната бразда между тях, ще бъде и външна граница на Шенгенското пространство.
Все пак, няма ли ограничения?
Домашните любимци също ще могат да пътуват из Европа, но с паспорти за домашни любимци. Съществуват ограничения на ЕС за носенето на алкохол, тютюн или пари в брой в друга страна от ЕС. Всяка държава от ЕС може да определя свои лимити или ограничения, така че проверете, преди да тръгнете.
В Шенген се пътува без да се преминава през гранични проверки. Но националните органи могат да извършват полицейски проверки на границите между тези държави и в граничните райони. С премахването на вътрешните си граници, страните от Шенген затягат контрола по общите външни граници въз основа на правилата на Шенген. Целта е така да се гарантира сигурността на европейците, които живеят и пътуват в Шенгенското пространство.
В следващата част ще ви обясним как правилата в Шенгенското пространство гарантират сигурност на европейците и защо понякога се налага въвеждането гранични проверки.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Пранично работно време на СБА Люлин, Троян и Мездра.
Мартин Нанчев е старши полицай на ГКПП Царево.
Председателят на СБА инж. Емил Панчев се срещна с президента на ФИА - Мохамед бен Сулайем.