22
Март 2024
След като в края на миналата година финансовото министерство предложи ново изменение и допълнение в Кодекса за застраховането, през този месец Министерски съвет го одобри, за да продължи пътя си към Народното събрание. Предстои да видим дали законодателната процедура ще бъде завършена този път.
Какво включва последният законопроект?
Щетите по кола до момента да се вземат предвид при определянето на застраховка „Гражданска отговорност“ спрямо концепцията „бонус-малус“. Това означава, че при купуване на кола „втора ръка“ новият ѝ собственик ще плаща по-висока или по-ниска задължителна застраховка, което ще повлияе и на продажната цена. Разбира се, поведението на шофьорите зад волана също ще се взема предвид при формиране на цената по полицата. Съхраняването на цялата информация в регистъра на Гаранционния фонд, откъдето застрахователите ще могат да си набавят нужната информация, е сред идеите в законопроекта.
Гаранционният фонд централизирано да издава удостоверения за застрахователните претенции. Това ще се случва на база данните за застрахователните претенции, които се поддържат в електронен регистър на фонда. Причина за това предложение е, че така се отразява пълната история на причинените щети на автомобила, независимо коя застрахователна компания е избрал собственика му при сключване на „Гражданска отговорност“.
По повод въвеждането на „бонус-малус“, застрахователите да бъдат задължени да публикуват възприетите от тях политики за използването на удостоверенията за застрахователни претенции във връзка с определянето на застрахователните премии по „Гражданска отговорност". По същество това означава, че всяко застрахователно дружество да определи собствени правила „бонус-малус“. И в момента много компании имат частично въведени подобни правила. Също така те трябва да приемат собствени правила за коригиране на застрахователните премии.
Министерски съвет одобри актуализирани минимални застрахователни суми по задължителната застраховка на автомобилистите, които са по-високи от досегашните:
Предвижда се застрахователите да създадат условия за предявяване на застрахователни претенции изцяло по електронен път, включително и да се даде възможност компаниите да съхраняват копие на свидетелството за управление на МПС за конкретни срокове, което да доведе до по-голяма правна сигурност. При сключването на застраховки по интернет това да се случва и чрез онлайн платформи, а не само през сайтовете на дружествата.
В законодателството се въвежда и възможност за обезщетяване на увредени лица, в случай, че застрахователно дружество изпадне в неплатежоспособност. Това касае бенефициентите по застраховка „Гражданска отговорност“ в държавата на тяхното пребиваване, които ще получат средства от гаранционен механизъм, в който участие вземат компенсационните органи в страните от Европейския съюз. Конкретно в България компенсационния орган е Гаранционния фонд. Вноските в обезпечителния фонд на автомобилистите да бъде процент от начислената застрахователна премия, а не фиксирана сума, е записано още в проектозакона.
Промените в застрахователния кодекс въвеждат нови определяния за това какво е „превозно средство“ и как се използва то:
§ 170. „33а. „Използване на превозно средство“ означава всяко използване на превозно средство, което в момента на произшествието съответства на функцията на това превозно средство като средство за транспорт, независимо от неговите характеристики и независимо от терена, на който се използва превозното средство, както и от това дали то е неподвижно, или в движение.
Нещо повече, разписани са и конкретни дефиниции на превозни средства като електрическите тротинетки (§ 170. 33е.).
В законопроекта се предлага изключение от задължението за застраховане на ремаркета категория 01 (до 750 килограма), самоходна техника с мощност на двигателя до 10 kW, велосипеди с двигател, индивидуални електрически превозни средства и самобалансиращи се превозни средства.
Според вносителите, с промените ще се подобри защитата на застрахованите лица, включително в случаи, когато не бъде установен застраховател, а така и по отношение на опазване на личните данни. Вносителите очакват още, че ще се постигне ускоряване на административните производства и съответно намаляване на административната тежест. Промените в застрахователния кодекс са в синхрон с изискванията на европейска директива от 2021 г.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!