Колоезденето е безопасна дейност, но за да бъде такава се изискват и предпазни мерки. По-често обаче се виждат (в последния момент) колоездачи, които са невидими за останалите участници в движението и най-вече за управляващите моторни превозни средства. Това е невероятна безотговорност – все пак автомобилите имат редица системи за безопасност, каквито едно колело никога (най - вероятно) няма да предложи. Още по-плашещи са примерите от реалния живот, в които родители карат колела с децата си – при всички липсва всякаква основна екипировка за осигуряване на безопасността. Така расте и се „възпитава“ поколение, което очаква, че другите са длъжни да го пазят, а то самото – не. Точно поради тази и други причини, СБА развива т.н. „Приложно колоездене за деца велосипедисти“ между 10 и 15 годишна възраст, където децата учат закона за движение по пътищата, както и как да карат велосипед безопасно в градски условия.
В тази статия ви посочваме не само какво трябва задължително да включва екипировката на всеки велосипедист – малък или голям, но и колко малка финансова инвестиция изисква, за да се купи. Особено, ако го сравнявате със закупуването на самия велосипед.
Закръглени стойности |
Цена – мин. |
Цена – макс. |
Електрически – мин. |
За възрастни* |
500 лв. |
1700 лв. |
1700 лв. |
За деца ** |
250 лв. |
1000 лв. |
2000 лв. |
*Включва само градски велосипеди.
** Включва всякакъв вид велосипеди в широк възрастов диапазон.
Каска
40 – 350 лв.
30 – 65 лв. детска
Причината да имате нужда от велосипедна каска е доста проста – тя предпазва главата от удари и при настъпване на инцидент. Това, което не е лесно обаче, е да знаете кой тип каска да изберете.
Когато пазарувате каска за велосипед, първо определете, какъв тип колоездене планирате да правите. Има каски за шосейно колоездене, каски за планинско колоездене и каски за цялото лице (т.н. Full face). Последните са необходими само за по-екстремни форми на колоездене като спускане (Downhill), „фристайл“ и „фрийрайд“ планинско колоездене. Обикновено каската за планинско колоездене ще ви покрие за повечето видове каране по пътища, пътеки или лек офроуд.
Следващото нещо, което трябва да търсите, е логото на European Standards в описанието на продукта или върху опаковката, което изглежда така:
Кодът на стандартите, на който трябва да обърнете внимание е BS EN 1078. Това гарантира, че каската е преминала тестовете по отношение на конструкцията, материалите, зрителното поле, поглъщането на удари и закопчаването, определени от Общите разпоредби за безопасност на продуктите на Европейския съюз (GPSR).
Въпреки, че може да не изглежда така, много технически иновации са вложени в конструирането на каската. Поради тази причина, ако повредите каската си, трябва да я смените преди следващото си каране, тъй като структурата може да бъде компрометирана и да не ви защити.
Ръкавици
11 – 85 лв.
8 – 35 лв. детски
След каската, следващото най-разпространено предпазно оборудване за велосипед, което велосипедистът трябва притежава, е чифт ръкавици. Ако паднете от велосипеда, вероятно ще протегнете ръце, за да спрете падането. Ръкавиците предпазват кожата на дланите ви, когато се озовете на земята.
Някои велосипедни ръкавици са подплатени, което допълнително смекчава удара при падане, като същевременно осигуряват по-удобно захващане на кормилото. Като допълнителен бонус, те ще поддържат ръцете ви топли през зимата, което означава, че ще запазят отзивчивостта при аварийно спиране.
Велосипедните ръкавици обикновено се предлагат в две форми: без пръсти или с пълно покритие. Ръкавиците без пръсти осигуряват известна сръчност и вентилация, като същевременно предпазват дланите ви, но предлагат по-малко изолация през по-студените сезони.
Рефлектори и светлини
Светлоотразители за колело: 5 – 15 лв.
Комплект светлини: 20 – 110 лв.
Жилетка: 7 – 15 лв., детска: 13 – 22 лв.
Една от най-честите причини за злополуки при колоездене е това, че шофьорът не вижда велосипедиста, докато завива или сменя лентите. Поради тази причина рефлекторите и светлините, които ви правят възможно най-видими, са от първостепенно значение.
Има изобилие от опции, но който и вариант да изберете, никога не трябва да сте без светлинен/светлоотразителен материал от всяка страна на тялото и велосипеда си. За нощно/вечерно каране – рефлекторите за кормилото и седалката, които обикновено са стандартни за повечето велосипеди са достатъчни (донякъде). Светлоотразително яке/жилетка е много добра идея. Разбира се, видимостта има две страни – искате да можете да виждате, както и да бъдете видени. Поради тази причина трябва да карате с фарове и задни светлини!
Когато купувате фаровете се уверете, че животът на батерията издържа по-дълго от планираното каране, че са устойчиви на атмосферни влияния и че са с правилната яркост за предназначената употреба. Препоръчително е:
Защитни очила
10 – 115 лв.
Между 19-26 км в час е средната скорост, която се развива при градско колоездене. Достатъчна предпоставка насекоми да се озоват в очите или устата. Очите трябва да са нащрек за всички опасности, които могат да изникнат по пътя. Но не са само насекомите, трябва да предпазите очите си и от прах и камъчета.
Затова ви препоръчваме да носите очила за колоездене. Друго предимство за безопасността, ако изберете такива със затъмнени и поляризирани стъкла, е, че те предпазват от заслепяване от слънцето или дългите светлини на автомобилите. Нещо повече, те ще предпазят очите ви от вятър и дъжд, за да можете да запазите видимостта си при лошо време.
Огледала
11 – 41 лв.
Въпреки, че не ги виждаме много често на велосипедите, те са полезно оборудване за безопасността на велосипеда. Повечето рискове при колоездене по пътищата включват шофьори, така че ако се прибирате вкъщи в час пик, лесно ще наблюдавате трафика, който приближава зад вас.
Огледалата на кормилото обикновено имат по-голяма отразяваща повърхност в сравнение с огледалата за каска, очила или ръкавици. Те също така са по-малко разсейващи и обикновено са по-издръжливи.
Комплект за ремонт
40 – 400 лв.
Такъв комплект няма да ви предпази от опасности, както са посочените по-горе, но с него ще може да отстранявате проблеми, когато възникнат на пътя. При всяко пътуване носете:
При извънградско колоездене: допълнителен комплект предни и задни светлини или батерии, комплект за ремонт на спукана гума и храна и вода.
Приблизителни общи разходи: 137 – 1131 лв.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!