29
Октомври 2020
Листата тихо се откъсват от дърветата, а есенният вятър трябва да напомни на всички шофьори, че времето е подходящо да помислят за подготовката на колата за по-ниските температури през предстоящите зимни месеци. На помощ идва СБА със съвети за подготовка на возилото. Така ще бъдете готови за студено време, сняг, лед и онези виещи зимни ветрове, когато трябва да излезете рано сутрин за първа смяна.
Как нашите специалисти ще Ви съдействат за подготовка на автомобила? В рамките на Акция Зима 2020 от 2 до 13 ноември може да проверите безплатно техническото състояние на своя автомобил в центровете на СБА и сервизите на Мото-Пфое. Проверката включва светлини, гуми, течности и общ преглед на колата.
1. Отличен начин да започнете е като направите основно почистване
Измийте замърсяванията и обърнете специално внимание на стъклата, огледалата и всичко друго, което може да попречи на видимостта. Есента е отлично време да почистите старателно и отвътре, защото може да сте по-малко мотивирани да го направите, когато времето застудее.
2. Защитете екстериора
Преди снегът да е започнал и да се наложи пътищата да бъдат обработвани със сол или пясък, добра идея е да намажете кола с препарат за предпазване на боята от всички опасности, които биха могли да я увредят тази зима.
3. Проверете чистачките
Препоръчително е чистачките да се сменят на всеки 6 месеца или на една година. По-старите чистачки често пъти имат по-слаб контакт със стъклото. Крайният резултат обикновено е размазан прозорец и намалена видимост. Затова, ако е необходимо, сменете чистачките, за да виждате добре случващото се пред и зад автомобила.
4. Не забравяйте да проверите течностите
Със сигурност бихте искали да сте подготвени с достатъчно антифриз, течност за чистачки и др. за предстоящия зимен сезон.
5. Следете налягането в гумите
Налягането в гумите влияе на сцеплението, маневрирането и цялостното управление на автомобила. Тъй като студеното време води до спадане на налягането, следете го, за да се уверите, че са правилно напомпани. Не забравяйте да проверите и резервната гума, за да сте спокойни, че тя също е годна за ползване.
6. Проверете състоянието на акумулатора
Уверете се, че по акумулатора няма корозия. Направете проверка за капацитета на заряда особено ако е на повече от няколко години. Не бихте искали да се окажете във виелица с изтощена батерия. Ако батерията е в края на жизнения си цикъл – сменете я по-рано.
7. Не пренебрегвайте горивото
Въпреки че мнозина водачи обичайно се движат по маршрути с наличието на достатъчен брой бензиностанции, не забравяйте, че шофирането с малко наличие на гориво не е препоръчително. Особено през зимата то може да се окаже опасно. Ако останете блокирани на пътя, наличието на достатъчно гориво ще ви стопли по-дълго, докато чакате помощ. Пътна помощ от СБА може да потърсите денонощно на тел. 146 от мобилен.
8. Помислете за интериора
Ако все още не разполагате с комплект гумени стелки – не забравяйте, че те ефективно ще предпазят автомобила от мръсотията и топящия се сняг, която внасяте с обувките си в купето.
9. Оборудвайте се с аварийни материали
Ето с какво може да се снабдите във возилото:
1. Не забравяйте да тествате отоплението преди да се понижат температурите
Ако установите, че нагревателят не работи правилно, ще трябва да сте сигурни, че вашият автомонтьор може да разреши тези проблеми преди да се наложи да се изправите пред студените температури.
2. Проверете кабелите и маркучите
Нека вашият механик провери и замени износени и скъсани кабели и маркучи.
3. Сменете маслото, за да работи двигателят най-ефективно
Ако се колебаете – попитайте специалист кой тип масло е най-доброто за съответната марка и модел през зимата.
4. Проверете спирачките!
Излишно е да казваме колко важно е спирачната система да бъде изправна през цялата година, но в студеното време трябва да обърнете допълнително внимание. Особено важно е, когато по-ниските температури създадат атмосферни условия за дъжд, сняг и лед. Затова вашият механик трябва предварително да подготви спирачките. Нека да провери и при нужда да замени дисковете и накладките, за да гарантирате максимална безопасност през цялата зима.
5. Уверете се, че фаровете и стоповете са изправни
Особено при силна мъгла или сняг е важно всички светлини да работят. Обмислете полиране на фаровете, за да сте спокойни, че светят най-ярко и осигуряват отлична видимост, когато сте зад волана. Така ще бъдете забележими и за останалите участници в движението, когато светлата част от деня е по-кратка.
Бонус съвет: Проверете гумите си
Монтирали ли сте подходящите гуми? Те в достатъчно добро състояние ли са? Пренебрегването на нуждата от добри гуми крие много рискове на пътя. Гумите с изтъркан протектор са изключително опасни при дъжд, сняг и лед. Ако наличните ви гуми са с протектор под 4 мм, побързайте да ги замените възможно най-скоро. Повече можете да научите тук.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!