27
Февруари 2020
Срокът за регистрация на автомобили с газови уредби в КАТ е удължен до 30 ноември 2020г.
В: Как се регистрира газова уредба стъпка по стъпка?
О: На първо място трябва да притежавате протокол от оторизиран сервиз за монтажа на бутилката (виж снимка 1). Ако не сте получили такъв при монтажа на бутилката си, можете и сега да се обърнете към сервиза, който е извършил монтажа. Имайте предвид, че много от сервизите искат такса за тази услуга. Таксата не е фиксирана и по наши данни варира от 10 до 50 лв.
Със сертификата за монтаж на бутилката трябва да посетите пункт за първоначално въвеждане в експлоатация на газовата уредба. Към 27.02.20 г. има 157 контролно-технически пунктове, получили разрешение за извършване на проверка на газови уредби в България. Цената на тази услуга е около 40 лв, но не е фиксирана, така че можете да срещнете както по-ниска, така и значително по-висока. Всички пунктове можете да видите тук.
След като преминете първоначален технически преглед на газовата уредба ще получите удостоверение (виж снимка 2). С този розов лист можете да отидете в КАТ, където да си подмените талоните. Не забравяйте да носите със себе си документ за самоличност (за собственици) или заверено пълномощно, големия и малкия талон на автомобила, както и Гражданска отговорност. Услугата за смяна на свидетелство струва 23 лв.
В: Необходимо ли е да отида в КАТ с автомобила? Минават ли се пак канали?
О: Не. Услугата по подмяната на талоните се извършва на гише. Не е необходимо да отивате с автомобил, не се минава през каналите за технически преглед. Има само технологично време, докато станат готови новите документи, които гражданинът може да вземе още същия ден. Това са комплект нови талони – така наречения малък и голям талон.
В: Какво ще стане, ако не си сменя талоните?
О: На първо място, ако Ви спрат, ще бъдете глобени. Глобата е 150 лв. По-съществения проблем обаче ще срещнете още при следващия годишен технически преглед. С промени в системата на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА) е създадена така, че ако има данни, които не са отразени в талона, в това число и наличието на АГУ, прегледът трябва да бъде прекратен. Ако искате да минете преглед, ще се наложи да си смените талоните.
В: Газовата бутилка е поставена 2012 година, но това не е отразено в талоните. Новата наредба е от 2014 година. Трябва ли да се сменят талоните в този случай?
О: Да, отново трябва да се сменят. Ако газовата уредба е монтирана преди влизането в сила на новата наредба, собственикът на автомобила може да си смени талоните само с удостоверение за ГТП с отразено наличие на АГУ. Не е необходимо да преминава през първоначална проверка и да търси сертификат за монтаж.
След като новата наредба влезе в сила през 2014 година, на шофьорите беше даден 3-годишен гратисен период за отразяване на промените в талона. През първата година можеха да си сменят талоните само с попълване на декларация в КАТ. През следващите 2 години промяната се правеше чрез представяне на удостоверение за ГТП. Към момента няма въведена нова процедура след изтичане на гратисния период, така че описаните по-горе стъпки остават същите.
Важно е да знаете още, че ако газовата ви бутилка е 9-годишна, догодина ще трябва да я смените. След подмяна трябва отново да минете през пункт за първоначална проверка, за да бъде въведен новият номер на бутилката.
В: Ако един собственик на автомобил с АГУ притежава документ за извършен монтаж, преминал е през задължителната първоначална проверка в лицензиран сервиз и има необходимия документ, но не си е сменил талона в дадения 3-годишен срок, какво следва да направи? Може ли да се яви в Пътна полиция с необходимите документи и да поиска промяна в свидетелството за регистрация? Ще бъде ли глобен или не?
Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Когато доброволно се яви в Пътна полиция, а не е спрян при пътна проверка, няма да бъде санкциониран. Просто отива на гишето, подава необходимите документи и промяната на данните в свидетелството за регистрация на автомобила ще бъде извършена, без да му се налага глоба.
В: Ако автомобилът има АГУ и съответно това е отразено в свидетелството, но собственикът реши да я смени с друга, трябва ли да си подменя отново свидетелството за регистрация?
Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Не, след като веднъж е вписана, не се налага вадене на нови талони. Но това не означава, че не трябва да се минава отново през лицензиран сервиз, тъй като всяка газова уредба си върви със съответния номер, който се отразява в базата данни и се издава протокол.
В: Купил си кола с газова уредба през 2009 г., но през 2016 г. си сменил газовата бутилка. Минал си през лицензиран сервиз, откъдето имаш документ, но не си заявил за промяната в Пътна полиция. Може ли сега, през 2020 г, с този документ от сертифицирания сервиз да отидеш в Пътна полиция и да заявиш промяна в свидетелството за регистрация или трябва да минаваш отново през сервиз за първоначална проверка?
Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Може, щом гражданинът вече има такъв документ. Ако обаче бутилката е от 2009 г., трябва да се вади ново удостоверение за първоначален преглед. Годността на газовата бутилка е 10 години.
Искате ли да знаете повече по темата? Вижте първа част от статията тук
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!