16
Октомври 2019
Да се въведат по-високи глоби за участници в движението, които извършват нарушения в присъствието на деца.
Тази идея се прокрадва в доклада за състоянието на пътната безопасност у нас, като нова мярка с цел възпитателност, ефективност и превенция. В документа липсват повече дейтали - например за какъв кръг от нарушения ще се прилагат специалните санкции, каква трябва да е възрастта на подрастващите, както и за всички участници в движението ли ще се отнася мярката или само за водачите.
На този етап още не е коментирано публично дали и кога такъв текст ще влезе в закона. Тази есен се очаква в парламента да бъде внесен проектозаконът за движение по пътищата и нищо чудно подобна идея да бъде предложена за дебат.
Тази тема е на дневен ред не за първи път през последните години. Преди около 4 години горещо се обсъждаше да се въведе двойно наказание, ако нарушението бъде извършено в присъствието на лице на възраст до 14 години. Например шофьор, който е без колан, говори по телефона и превозва дете, да плаща двойно повече от това, което е предвидено да плати водач, извършил същите нарушения, но без да вози малолетен в автомобила си.
България няма да бъде първата държава, ако се въведат специални санкции за нарушения в присъствието на деца.
Това лято гръцкото министерство на здравеопазването шокира с въведената забрана за тютюнопушене. Според техните разпоредби шофьор на такси, автобуси, камиони, които пушат в превозно средство, са застрашен от 1500 евро глоба и отнемане на шофьорските права за един месец. Ако в превозното средство има дете под 12-годишна възраст, глобата скача двойно и става 3000 евро.
Санкция от 1500 евро и отнемане на книжка се предвижда и за водачи на частни автомобили.
Оповестяването на новите мерки в южната ни съседка предизвика широк отзвук и в България, като много от коментарите бяха положителни. Интересно ще бъде да се види какъв ще бъде ефектът, ако се въведат такива специални санкции и у нас.
В Сърбия също се преследват участници в движение, които не спазват правилата и така застрашават живота и здравето на малолетни лица. Това важи както за водачи на автомобили, така и за пешеходци, като предвидените санкции за тях хем са по-солени, хем са за по-широк кръг нарушения.
Така например глоба от 157 до 315 евро (15 000 – 30 000 динара) или 30 дни лишаване от свобода грози всеки шофьор, който превозва на предна седалка пътник под 12 години, предупреждава на своя сайт Външно министерство.
За пешеходците пък при преминаване на червен сигнал се предвижда санкция от 5000 динара. Ако нарушението е извършено в присъствието на дете до 12 години, глобата става между 15 000 и 30 000 динара. Ако при пресичане на „зебра” пешеходецът използва мобилния си телефон, го заплашва 3000 динара. Ако извършва същото нарушение в присъствието на дете до 12 години – санкцията скача от два до почти седем пъти – 6000 - 20 000 динара. При наличие на слушалки в двете уши паричната санкция е 3000 динара, а ако е с дете до 12 години – тя може да набъбне отново до между 6000 и 20 000 динара.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!