19
Юни 2019
Страховита катастрофа ужаси софиянци в събота вечер. Младо момиче загина след зверски удар на лек автомобил в електрически стълб. Десетки очевидци вече разказаха с ужасяващи подробности за кървавата гледка в социалната мрежа. Детайлите в тази трагедия са толкова смразяващи, че предпочитаме да не ги повтаряме в памет на момичето и от уважение към болката на нейните близки и приятели.
Онзи ден при все още ненапълно изяснени обстоятелства лек автомобил катастрофира в камион. Резултатът е също трагичен – две жени са мъртви, а 14-годишно момче е в кома. Преди това трима младежи, единият от които рожденик, загубиха живота си при страничен удар в бус на пътя с. Долен –Неделино.
Обобщено в цифри картината изглежда така - за 4 дни (периода 14 – 17 юни) по пътищата в страната са загинали 16 души. Според Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ 9 от загиналите са били водачи, 3-ма пътници, 2-ма пешеходци, 1 велосипедист и 1 моторист. На този етап няма обща зависимост между произшествията – станали са на различни пътища в цялата страна, има както такива в градовете, така и извън тях. Според информацията на МВР от първоначалните огледи, предпоставките за възникването им са били несъобразена скорост, загуба на контрол, навлизане в насрещното платно, напускане на пътя и самокатострофиране.
Досега нито една специализирана операция не се е увенчала с бог знае какъв ефект, защото освен контрол трябва и разум, не само натискане на газта. Ето миналото лято например пуснаха хеликоптер на Гранична полиция да обхожда от въздух магистрала „Тракия“, да снима нарушители и да докладва „отгоре“ за случващото се долу, но това не промени коренно много ситуацията. Защото колкото и пътни полицаи и камери да сложиш на пътя, безопасността на движението си остава споделена отговорност. Тя не зависи само от броя униформени, но също от ползвателите на автомобили, велосипеди, камиони, от пътниците и пешеходците, от състоянието на пътищата (разбитите настилки, неосветените улици, непочистени шосета) от адекватната маркировка и пътни знаци и не на последно място от качествения контрол на пътя. Тоест от всички нас!
Скоро и тези, които още не са стигнали до морето, ще тръгнат на път. Откъм Запад пък ще заприиждат стотиците хиляди гастарбайтери, което също ще натовари трафика и ще поизнерви шофьорите. За това, разбира се, способстват и нескончаемите пътни ремонти, липсата на алтернативни пътища или тяхното лошо състояние, което ги прави на практика неизползваеми. Може да звучи като клише, но в цялата тази ситуация по-добре пак да напомним това, за което призоваха и от агенцията по пътна безопасност: Всички водачи да намалят скоростта – доказано е, че тя повишава риска за допускане на грешка, а при евентуален инцидент увеличава в пъти последствията. Да не предприемат рискови изпреварвания – една от причините за възникване на най-тежките произшествия. Да не дават управлението на превозните средства (в това число на мотопеди и мотоциклети) на неправоспособни лица. Да тръгват на път отпочинали, а когато почувстват умора задължително да спрат – характера на някои от инцидентите през последните дни показва, че сред възможните предпоставки е било заспиване или загуба на съзнание на водача. Пешеходците не само да пресичат на обозначените места, но и винаги да се уверят, че превозното средство има достатъчно време да спре. Изключително важно е родителите да обезопасят своите деца, а мотоциклетистите да спазват правилата за движение и задължително да използват каски и защитни екипировки.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Съюзът на българските автомобилисти в партньорство със ЗД „ДЗИ“, проведе дискусия на тема “Опасното поведение на водачите и безопасността на пътя”.
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!