04
Юни 2019
Само за няколко дни дойдоха две важни новини за шофьорите, от които зависи доколко надълбоко ще трябва да бръкнат в бъдеще в джоба си за задължителната автомобилна застраховка „Гражданска отговорност” (ГО).
Първо КФН обяви, че възобновява работа по замразения проект на системата „бонус-малус”, а после от застрахователния бранш дадоха да се разбере, че се задава ново поскъпване на гражданската отговорност заради претърпените от тях големи финансови загуби.
Ще помогне ли въвеждането на системата „бонус-малус” задължителната полица да не поскъпва за всички автомобилисти. Може би, но това няма да е скоро.
Представят нови варианти за „бонус-малус” през есента
Комисията за финансов надзор (КФН) е сформирала нов експертен екип, който през есента трябва да предложи други варианти за функциониране на системата. На практика с това надзорниците признаха, че се отказват от досегашните си предложения.
В края на 2018 г. КФН под ръководството на предишната си шефка Карина Караиванова предложиха проект, базиран на анализа на чуждестранен консултант. Най-много критики в него обаче предизвика идеята извършените нарушения да се вписват не само в досието на шофьора, но и в досието на автомобила. Така, ако този водач продаде старата си кола, новият собственик, дори да е бил изряден, ще плаща по-скъпа застраховка заради извършените провинения на предишния собственик. Сега от КФН обявиха, че новата работна група е натоварена със задачата да представи няколко варианта, като целта е да се „отчита в най-голяма степен нормалната житейска ситуация, свързана с управлението и използването на моторното-превозно средство (МПС)”. Може би това означава, че се отказват от спорната идея купувачът да плаща за пътните нарушения на предишния собственик.
Иначе проектът предвиждаше още 400% по-скъпа застраховка за най-големите нарушители на пътя. Шофьорите и автомобилите трябваше да бъдат разпределени в 20 класа и в зависимост от това в кой клас попадат се предвиждаше за тях бонус или малус. Според изчисления за изрядните водачи полицата щеше да поевтинее, а за системните нарушители да се оскъпи много, като сметките показваха, че те може да плащат и по 2000 лв.
За въвеждането на „бонус-малус” и у нас се говори повече от десет години.
Основната идея е да се възползват „ДОБРОНАМЕРЕНИТЕ“ шофьори от премийни отстъпки и в същото време да се наказват „ВИСОКО РИСКОВИТЕ“ с повишаване на премиите. Според експертите в работната група това ще бъде стимул за отговорно поведение на пътя, което ще допринесе за намаляването на броя на катастрофите и на жертвите. Крайната и най-съществена цел на системата „бонус-малус“ е да коригира поведението и да възпита във водачите на автомобили чувство за отговорност.
Ще помогне ли системата „бонус-малус” да не поскъпва за всички „Гражданската отговорност”?
В дългосрочен план отговорът вероятно е положителен, но системата няма да заработи до края на годината, дори не и в началото на следващата, а новото поскъпване на полицата е на път да се случи още през 2019-та. Така поне излиза от направения анализ на застрахователните компании за състоянието на пазара на ГО.
През миналата година полицата скочи средно с 20-30%, а за някои дори и с 50% в зависимост от населеното място. Една от причините за новото поскъпване са големите финансови загуби и появили се допълнителни разходи.
От Асоциацията на българските застрахователи заявиха, че за 2018 г. ГО е донесла на компаниите 213 млн. лв. загуби. Секторът е платил 514 млн. лв. обезщетения, което представлява 26% ръст спрямо 2017 г.
От една страна през миналата година от бранша отчитат ръст в премийния приход. Причините са две: първо, заради увеличаване на цената на ГО след препоръката на КФН, че не е достатъчна, за да се покрият рисковете, и второ – заради фалита на кипърската компания „Олимпик”. Преди този застраховател е отчитал премийния приход към кипърската централа, а после той бил прехвърлен към българските застрахователи.
Представители на бранша споделиха още, че нарастват и плащанията по обезщетенията. Те се оплакаха, че съдилищата продължавали да присъждат високи обезщетения от десетки хиляди левове за неимуществени вреди при смърт на пътя. Проблемът възникна след тълкувателно решение на ВКС, което разшири кръга от хора, които могат да претендират за обезщетения.
В края на миналата година в Кодекса за застраховане бе определена сума от 5000 лв. за компенсиране на болки и страданията на по-далечните роднини на загинали в катастрофи. Съдии обаче не се съобразявали с този лимит и определяли суми от порядъка на 20-30 хиляди лева, дори и повече.
Не на последно място застрахователите имали големи разходи и покрай проблемите със „Зелена карта. През 2018 г. страната ни бе поставена под мониторинг по системата „Зелена карта“, тъй като някои български застрахователи не плащаха по щети от катастрофи с български автомобили, възникнали в чужбина.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
София и други големи градове у нас ежедневно изискват умения за паркиране от всеки автомобилист. Движението на заден ход може да бъде обезсърчително както за нови шофьори, така дори и за опитни водачи. Има няколко прости съвета, които ще ви помогнат да се
Във втората част представяме глобите в още няколко европейски държави, както и какво може да се случи, ако не си платите глобата в чужбина.
На среща в общината по покана на кмета се обсъдиха актуалите предизвикателства пред Приложното колоездене и безопасността на движението сред децата.