28
Април 2019
Наскоро български шофьор шокира Пътна полиция с безумните 277 км/ч, с които управлявал автомобила си по магистрала „Струма“. Заради скоростния рекорд водачът отнесе глоба с електронен фиш от 1350 лева (за сравнение средната брутна заплата през февруари в България е била 1205 лв.), за която не е известно дали вече е платена. Преди Великден друг „смелчага“ бе засечен по магистрала „Тракия“ с 266 км/ч при ограничение от 140 км. Той също ще получи фиш за 1350 лв., увериха от полицията в Пазарджик.
Тези два случая ни дадоха повод да проверим кои са най-високите глоби, налагани за висока скорост извън България, които, разбира се, са станали публично известни.
Шофирането с висока скорост се преследва сурово не само у нас, но навсякъде по света. Повечето европейски страни приемат много сериозно ускоряването по пътищата и не случайно рекордните глоби са наложени именно на Стария континент. Заради превишена скорост министри дори подават оставки.
Швейцария
Сопред Autoblog най-високата глоба, налагана някога, е на 37-годишен шведски милионер, който при ограничение от 120 км шофирал с близо 300 км/ч между Берн и Лозана в Швейцария. Това е най-високата скорост, регистрирана в тази страна. За нарушението мъжът отнесъл фиш за близо 800 000 евро. Това е най-тежкото възможно наказание, което полицията е налагала някога – в продължение на 300 дни богаташът трябвало да плаща глоби от 2639 евро на ден.
Случаят е стар - от 2010 година. Шведът управлявал новия си Mercedes-Benz SLS AMG по обществения път и замалко щял да се размине с по-леко наказание, тъй като камерите в участъка засичали само до 200 км. За негово нещастие обаче накрая бил уловен от нова камера с по-висок диапазон на скоростта на радара. Милионерът се опитал да се оправдае, че спидометърът на чисто новия му автомобил бил повреден, но обяснението му не било прието за достоверно.
В Швейцария, както и в някои други държави, няма фиксирани глоби за превишена скорост. Вместо това се използва формула, подобна на тази във Финландия др. държави, където санкцията се изчислява въз основа на скоростта, с която се движи превозното средство, както и от дохода на водача, информират още от Autoblog.
През 2010 г. дипломат от Република Гвинея-Бисау бил глобен с около 300 хил. долара затова, че карал "Ферари Тестароса" със 137 км/ч в едно село в Източна Швейцария. Паричната санкция била съобразена отново със състоянието на водача, оценено на 23,3 млн. швейцарски франка. В случая шофьорът се опитал да се възползва от дипломатическия си имунитет, но това не го спасило от глобата, а само от това да запази в тайна своята самоличност.
Финландия
Фиш за близо 200 000 долара глоба заради превишена скорост отнесъл Юси Салоноя, който пришпорвал ферари с 90 км/ч вместо с допустимите 40. Случаят е отпреди близо 20 години, когато сумата е била още по-значима. Финланденът е наследник на северно европейска империя за производство на месо, чието богатство се оценявало към онзи момент на 11,5 млн. Друг финландски бизнесмен пък платил само 9000 долара глоба вместо първоначално определената му санкция от 165 000 долара, след като доходите му били преизчислени в хода на съдебно дело.
Според Autoblog през 2002 г. изпълнителният директор на Nokia Анси Ваньоки бил глобен със $ 103 600 заради това, че карал със 70 км в час в зона с ограничение до 50 км в час.
През 2015 г. финландският външен министър Ерки Туомиоя получи глоба в размер на девет дневни заплати за превишена скорост и шофиране на кола, непреминала технически преглед. Наказанието било потвърдено от прокуратурата в Хелзинки. Нарушението било извършено в центъра на града - при ограничение от 40 км в час министърът карал с 49.
Холандия
Един от най-любопитните случаи (2010 г.) от полицеските сводки обаче е с 20-годишен младеж, син на богат технологичен предприемач, хванат да управлява Bugatti Veyron със 160 км при ограничение от 80 км. Автомобилът за 1,8 милиона евро бил на бащата на шофьора, но заради постъпката на сина - бил иззет. За съжаление не става ясно дали колата е била конфискувана трайно или мярката е била временна.
Канада
В Канада мотоциклетист бил заловен с 250 км в провинция Алберта. Според местните закони той трябвало да получи глоба за около 1000 долара, но мъжът се споразумял с прокуратурата да плати невероятните 12 000 долара, за да си запази книжката. Подобни сделки са допустими от закона и са честа практика, като максималната сума за превишена скорост в Алберта достига до $ 25 000, която водачите трябва да платят, за да не си загубят правата.
Великобритания
През 2012 г. британският министър на енергетиката Крис Хън - член на либералдемократите в управляващата коалиция, бе принуден да подаде оставка след скандал, свързан със стари шофьорски прегрешения.
Хън и бившата му съпруга бяха обвинени, че не са платили глоба за превишаване на скоростта от 2003 г. и по този начин заобиколили закона.
През 2018 г. съд на Острова наложи рекордна глоба, но не за висока скорост, а за шофиране в нетрезво състояние на популярния телевизионен водещ Антън Макпартлин. Журналистът катастрофирал с „Мини купър“, за щастие пострадали хора нямало. По-късно съд определил мъжът да плати сумата от 86 000 паунда, която според местни медии е най-внушителната в историята на Великобритания, налагана на пиян водач. При определяне на наказанието съдът взел под внимание седмичния доход на подсъдимия от 130 000 британски лири. Освен това тв журналистът останал и без книжка за 20 месеца.
Естония
Източници: Autoblog и материали от чуждестранни медии
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!