09
Януари 2019
Какъв е давностният срок на глобите, налагани от КАТ. От кога започва да тече давността, какво следва да направите, ако наказателното постановление е с изтекла давност? Отговорите на тези и други важни въпроси ще намерите в интервюто с адвокат Росен Димитров.
Адвокат Росен Димитров:
Давността на глобата започва да тече от датата на съставяне на наказателното постановление
Съгласно закона: Административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава установения ред на държавното управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.“ Известно е, че за административните нарушения се съставя акт, който се нарича акт за установяване на административно нарушение.
Законът за административните нарушения и наказания определя срокове, с изтичането на които не може да се образува административнонаказателно производство или ако е образувано такова, следва да се прекрати. Сроковете са слените: три месеца от откриване на нарушителя или с изтичането на една година от извършване на нарушението не е съставен акт.
Законът предвижда и друг, по-дълъг срок, но той се отнася за различни нарушения, които не са свързани с тези по настоящата тема относно Закона за движение по пътищата.
Относно влязлото в сила Наказателно постановление, с което е наложено наказание ''глоба'', също има давностни срокове. Според закона, наложеното административно наказание "глоба" не се изпълнява, ако са изтекли 2 години от датата на влизане в сила на наказателното постановление, с което е наложена.
Важно е да се каже, че освен ''глоба'' има и други административни наказания. Те са ''временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност'' и ''обществено порицание''. При тях давността е различна от тази при глобата. Ако е наложено наказание ''временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност'', то не се изпълнява, ако са изтекли шест месеца, а ако наказанието е ''обществено порицание'' давността е три месеца.
Следва да кажем, че давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
Друго много важно, което трябва да се знае е, че изтичането на давността не означава, че не може да ви бъде връчено наказателно постановление или глоба с фиш. Наскоро имах случай, при който на мой клиент бяха връчили два фиша шест години след извършването на нарушението. Конкретното нарушение бе шофиране с превишена скорост. Разбира се, след толкова време той не си спомняше нито за нарушението, нито за това как е станало. Разбира се обжалвахме и съдът отмени глобата с фиш, и сега клиентът води дело срещу държавата.
Да, права сте, срокът за съставяне на наказателно постановление е шест месеца от съставянето на акта. Но както посочих по-горе, напълно възможно е наказващият орган да състави наказателно постановление след изтичането на този срок. В такива случаи пътят за защита е обжалването.
В закона няма посочен срок за връчване на наказателно постановление. То може да бъде връчено по всяко време. Има такива случаи и начинът за защита е обжалването.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!