15
Август 2018
Притежаването на автомобил е едно удобство, което обаче е свързано и с известни парични разходи, които всеки собственик трябва да прави ежегодно. Един от тях е пътният данък, който трябва да се внася в приход на бюджета на общината по постоянния адрес. За юридическите лица данъкът се внася на адреса на седалището на собственика, подал декларацията, а когато не е подадена такава и в случаите, когато собствениците нямат постоянен адрес или седалище на територията на страната - в приход на общината, в която е регистрирано превозното средство.
При неизпълнение на това задължение освен че се трупат лихви, недобросъвестните собственици могат да отнесат и глоба. В последно време стана още по-трудно за некоректните платци, защото след промени в Наредба № Н-32 периодичният технически преглед се прекратява, когато в информационната система няма информация за платен пътен данък. Така автомобилът е неизряден и няма право да се движи по пътната мрежа.
С данък върху превозните средства се облагат МПС, регистрирани за движение в България. Данъците се плащат от собствениците на превозните средства (физически или юридически лица). След покупката те имат двумесечен срок, за да декларират пред общината притежаваното от тях МПС. Физическите лица подават такава декларация по постоянен адрес, а фирмите по адрес на седалището. Когато собствениците нямат постоянен адрес, съответно седалище в страната, декларации се подават в общината по регистрацията на МПС. За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. Общинският съвет определя с наредба размера на данъка за всеки вид превозно средство. Например:
ВАЖНО: Освободени от данък върху превозните средства са:
ВАЖНО: Предвидени са данъчни облекчения за:
Екологичните категории се удостоверяват чрез предоставяне на документ. Собствениците на превозни средства предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение чрез данъчна декларация, която подават в двумесечен срок. При подаване на декларацията собственикът представя документ за платен данък при придобиване на декларираното превозно средство.
Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове:
На предплатилите от 1 март до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5% от размера на дължимия данък. Заплащането на данъка е условие за редовност при годишния технически преглед на превозното средство. Нека отбележим също, че до края на м. юни може да преминете преглед с платен пътен данък за предходната година. От 1 юли до края на м. октомври преглед може да се мине с платена първа вноска от данъка за 2020г. След октомври преглед се минава с изцяло платен за годината данък.
Невнесеният в срок данък се събира заедно с лихвите. При неспазване на разпоредбите на Закона за местни данъци и такси на виновните лица се налага глоба в размер от 20 до 200 лв., а на юридическите лица и едноличните търговци - имуществена санкция в размер от 100 до 500 лв (чл.127, ал.1). Съгласно разпоредбата на чл.127, ал.2 от ЗМДТ не се смята за административно нарушение неплащането в срок на данъка върху превозните средства.
Източници: Министерство на финансите; ЗМДТ
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Съюзът на българските автомобилисти в партньорство със ЗД „ДЗИ“, проведе дискусия на тема “Опасното поведение на водачите и безопасността на пътя”.
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!