22
Юни 2017
Пътният знак Е24 пред стационарните и мобилните камери на КАТ ще бъде премахнат. Това решиха днес депутатите, след като приема и на второ четене измененията в Закона за движение по пътищата. Промяната влиза в сила след обнародването ѝ в Държавен вестник.
Досега в закона бе записано, че преди всяка камера, контролираща скоростта на движение, следва да има съответния знак, уведомяващ водачите.
Според новата редакция на закона „при осъществяване на задачите си по контрол на правилата на движение и техническата изправност на автомобилите, органите на реда се задължават да „извършват проверката по безопасен начин, осигурявайки необходимата видимост“. Това вероятно означава, че пътните полицаи няма да могат (поне по закон) да се крият в храстите, непосредствено след завой или на други места с ограничена видимост. Тоест те трябва да бъдат забележими по-отдалеч.
Според друга поправка Пътна полиция вече ще има право да извършва проверки с автомобили, оборудвани със средства за аудиозапис и видеозаснемане, като униформените са длъжни да извършват контрол само в обхвата на видеонаблюдението.
За нарушения, заснети с видеокамера, за които не се отнемат контролни точки или право на управление на МПС, пък ще се издават електронни фишове.
Предвиждат се още за период от 6 месеца до 1 година да се прекратява регистрацията на пътно превозно средство, ако неговият собственик го управлява без да притежава свидетелство, употребил е наркотици или има над 0,5 промила алкохол в кръвта. Същата принудителна мярка ще се въвежда и за собственик, който откаже проверка с техническо средство за алкохол. Пълнолетните водачи пък подлежат на наказателна отговорност, ако са причинили смърт или увреждане след употреба на наркотици.
За срок между 6 месеца и 1 година ще се дерегистрира автомобил, чийто собственик ги е предоставил на лице без книжка.
Гласуването на този текст не мина гладко в пленарна зала и предизвика остри дебати. Депутатът Димитър Стоянов от БСП коментира, че има изключително голяма непрецизност. Той поясни, че проблем би възникнал, ако автомобилът не е собственост на един човек или ако е собственост на фирма, на държавата, общината или е взет под наем.
Председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, чиято партия, внесе проекта, обаче посочи, че от началото на годината досега от 11 366 автомобила, спрени за проверка, само 1212 са били управлявани от собственици на автомобила.
„Искате да толерирате тези 10 000 и за тях да няма санкции. А те трябва да са задължителни и за тях. Искаме всички да са равнопоставени и да има резултати за намаляване на борбата по пътищата“, обясни Цветанов.
автор: Ваня ГеоргиеваКатегории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!