04
Април 2017
Автомобилистите са задължени да познават Закона за движение по пътищата като петтте си пръста. Щом имаш книжка и караш автомобил, ти трябва да следиш за всички промени и да ги спазваш, когато влязат в сила, независимо, че си карал курсове преди 20 години и имаш книжка вече две десетилетия например. Водачът няма извинение, ако не е разбрал за някое изменение в нормите и правилата. И ако попадне в ръцете на катаджии, те няма да му го простят. Трябва да отчетем, че българският шофьор е малко в неизгодна позиция, защото у нас най-често променяния закон е именно Законът за движение по пътищата. Излиза, че шофьорът поне два пъти годишно трябва да чете и учи, за да е наясно с актуализациите.
Разбира се, първото нещо, което пътните полицаи ще поискат от вас при проверка и за което могат да се заядат, са документите. Затова в помощ на шофьорите публикуваме пълен списък на всички документи, които са длъжни да носят, когато са зад волана на автомобила си. Тук са отразени последните редакции в ЗДвП от 21 януари и 31 януари тази година. Гражданите не бива да се стряскат, че ще бъдат натоварени с нови задължения, тъй като правилата не се променят съществено спрямо предишния вариант на закона.
Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи:
Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса в долния десен ъгъл на предното стъкло на МПС-то. Това трябва да стане по начин, възпрепятстващ повторното му ползване при движение по републиканските пътища. Водачът е длъжен и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност. Шофьорът е длъжен да предоставя при необходимост валиден документ, доказващ плащането на съответните такси в съответствие с тарифата и наредбата по чл. 10, ал. 6 от Закона за пътищата.
И още нещо важно от последната редакция на ЗДвП.
Водачът на моторното превозно средство е длъжен да поддържа:
Вероятно някои от вас ще възразят, че в списъка от документи за автомобилистите липсва личната карта, която всеки гражданин задължително трябва да носи в себе си. Тук е нужно да припомним следното уточнение: Свидетелството за управление на моторно превозно средство освен, че удостоверява, че сте правоспособен водач, служи още и за установяване на самоличността. Също както личната карта, паспорта, дипломатическия паспорт, служебния паспорт и т.н. С книжката вие може да се легитимирате пред властите и никой няма право да ви иска лична карта вместо свидетелството. Ако случайно попаднете на такъв полицай, който не зачита шофьорската книжка като документ за самоличност, вие може да подадете сигнал срещу него. За това апелира неотдавна СДВР в своята Фейсбук страница.
Ето защо този документ е толкова важен, дори и да не карате кола всекидневно.
Глоби За разлика от леките корекции по отношение на нужните документи, които водачът трябва да носи, то санкциите, които се налагат в случай, че ги е забравил не се променят. Тях „инфлацията” не ги хваща и си остават в минимален размер. Вижте ги тук:
Наказва се с глоба 10 лв. водач, който: - не носи определените документи: свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство; - не носи документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, ако водачът е изпълнил задължението си по чл. 100, ал. 3 и поставеният от него стикер е валиден към датата на установяване на нарушението;
Наказва се 50 лв. водач, който: - не носи определените за носене документи във връзка с извършвания превоз или те не отговарят на съответните изисквания;
Обърнете внимание – тези санкции се налагат, когато имате нужните документи, но по някаква причина не ги носите в себе си при проверка на пътя. Много по-тежки наказания ви очакват, когато изобщо не притежаване например шофьорска книжка или нямате сключена Гражданска отговорност. Според новите промени за подобни нарушения се предвижда служебна дерегистрация на автомобила, временно спиране от движение и др.
автор: Ваня Георгиева
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!