07
Октомври 2016
България е най-либерална спрямо водачите с алкохол
В България режимът за употреба на алкохол при водачите е сред най-либералните в Европейския съюз. Това важи както за определените нива на допустимите промили, така и затова, че няма специални правила за някои категории водачи.
Поглед върху данните от приложената по-долу таблица показва, че в някои държави с далеч по-малко катастрофи и загинали (на глава от населението) разрешеното количество алкохол при автомобилистите е по-малко, отколкото у нас. Има и държави с „Нулева толерантност”. Освен това повечето нации имат въведени едни норми за опитните водачи и други, по-ниски, за т.нар. млади водачи (без опит) и за професионалните шофьори.
България е сред малкото държави в ЕС, в която няма специални правила в законодателството за новите водачи. Независимо, че статистиката показва, че те са най-рисковите.
Вече от година за гласуване в парламента чакат текстове, които ще въведат за пръв път понятието „млад водач”. Там експертите са записали, че това е водач, който придобива за първи път правоспособност за управление на МПС. През първите две години след взимането на книжка тези шофьори ще получават 2/3 от максималния брой контролни точки, тоест 26. За тях се предлага и по-нисък праг на допустимата концентрация на алкохол в кръвта - от 0,5 да бъде свален на 0,2 промила. Предлага се още 500 лв. глоба и отнемане на книжката за шест месеца, ако шофьорът бъде хванат с между 0,2 и 0,7 промила. За 0,7-1,2 промила да остава без свидетелство за 12 месеца, а при повторност – от една до три години без книжка и глоба между 1000 и 2000 лв.
В немалко страни от ЕС има въведена абсолютна забрана за алкохол за новите водачи, както и за професионалните. Това са Чехия, Германия, Унгария, Италия, Румъния, Словения и Словакия. В Австрия и Люксембург допустимата граница е 0,1 промила. Най-висок праг има в Малта и Великобритания – 0,8 г/л. Да, това е малко повече, отколкото у нас. В последния си анализ за пътната безопасност от ЕК обаче посочват, че Малта е най-сигурната страна по отношение на пътната безопасност в Евросъюза. Статистиката за 2015 година отчита 26 загинали на 1 милион жители. Обединеното Кралство е малко след тях с 29 убити на 1 млн. население.
България и Румъния оглавяват черната класация с 95 загинали в автомобилни инциденти на 1 милион жители.
Вижте нормите за алкохол и списък със забранените наркотици във всички държави от ЕС, Швейцария и др. автор: Ваня ГеоргиеваКатегории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!