02
Януари 2025
Как Шенген гарантира вътрешната сигурност?
Една от основните цели на Шенгенското пространство е да защити своите граждани чрез засилено сътрудничество между полицейските сили, митническите власти и органите за контрол на външните граници на всички държави-членки. Тези нови форми на сътрудничество са въведени, за да компенсират всеки риск от дефицит на сигурността, произтичащ от премахването на контрола по вътрешните граници.
В контекста на сътрудничеството в областта на правоприлагането Шенгенското пространство позволява:
Това е огромно предимство в борбата срещу тероризма и срещу тежката и организирана престъпност, включително трафика на хора и незаконната миграция.
През 2021 г. Комисията предложи да се измени Кодексът на шенгенските граници. Новите правила, които бяха приети през лятото на тази година, въведоха няколко допълнителни мерки за укрепване на управлението на Шенгенското пространство и външните граници на ЕС. С новите правила въвеждат:
С тези мерки Шенгенското продължава да е пространството на свобода, сигурност и правосъдие.
Защо са възможно полицейски проверки при пресичане на граници в Шенген?
Всяко лице, независимо от националността си, може да пресича вътрешните граници, без да бъде подложено на гранични проверки. Компетентните национални органи обаче могат да извършват полицейски проверки на вътрешните граници и в граничните зони, при условие че тези проверки не са еквивалентни на гранични проверки. Неизчерпателният списък от критерии, позволяващи да се прецени дали полицейските проверки са еквивалентни на граничния контрол, е изложен в Кодекса на шенгенските граници. Кодексът е допълнен от съответната съдебна практика на Съда на Европейските общности. Той включва следните елементи:
Полицията извършва проверки по националното законодателство на страната от Шенген. Например те могат да включват проверки на самоличността.
Защо се въвежда временен граничен контрол?
Ако има сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност, шенгенска държава може по изключение временно да въведе отново граничен контрол по вътрешните си граници.
Ако такъв контрол бъде въведен отново, съответната държава-членка трябва да информира Съвета и следователно другите държави от Шенген, Европейския парламент и Европейската комисия, както и обществеността. Комисията предоставя повече информация относно текущото повторно въвеждане на граничен контрол. В момента поради различни причини в няколко страни са действа тази временна мярка:
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Пранично работно време на СБА Люлин, Троян и Мездра.
Мартин Нанчев е старши полицай на ГКПП Царево.
От януари 2025 г. България и Румъния се присъединяват към Шенгенското пространство. Какво трябва да знаем, когато планираме пътуване през новата година?