08
Януари 2024
Всъщност да уточним, че неоснователно сред някои шофьори това е един от най-загадъчните индикатори, а не трябва да е така. Индикаторът за двигателя е оформен като контур на двигателя. Ако възникне проблем свързан с двигателя (бензинов, дизелов или хибриден), ходовата част или системите за контрол на емисиите – предупредителният индикатор светва. Всеки собственик на автомобил най-малко би искал да види точно този индикатор да се появи на таблото. Но толкова ли е страшно наистина?
Индикаторът за двигателя подава обща индикация за проблем, а не конкретно предупреждение. Има редица причини, които могат да го накарат да се появи на таблото. Тези неизправности могат да варират по сериозност, като сред потенциалните причини за светването на предупредителния индикатор за двигателя е от дефектен сензор до прекъсване на запалването на двигателя. Някои проблеми могат да бъдат по-малко очевидни от други.
Тук обясняваме какво да направите, ако се появи индикаторът за двигателя и стъпките, които трябва да предприемете, за да отстраните проблема и да избегнете потенциално скъпи щети на вашия автомобил.
Какво представлява индикаторът за двигателя?
Този индикатор е един от няколкото предупредителни светлини, които са поставени в арматурното табло на вашия автомобил. Най-вероятно ще го видите, когато включите запалването, тъй като всички светлини на таблото светват и бързо изгасват отново, когато колата ви запали – това показва, че отделните системи работят.
Индикаторът е свързан с блока за управление на двигателя (за кратко ще го наричаме БУД) на вашия автомобил и е първият индикатор за проблеми с електронния „мозък“ на мотора. БУД управлява няколко от функциите на автомобила, като горивно-въздушната смес и момента на запалване, за да спомогне на двигателя да работи гладко.
Какво означават различните светлини на индикатора за двигателя?
Ако индикаторът за управление на двигателя продължава да свети, когато стартирате двигателя, или ако светва, докато шофирате, това означава, че БУД на автомобила е открил проблем под капака на колата. Повечето съвременни автомобили ще показват един от трите варианта на светлината за управление на двигателя. Ето какво означава всеки от тях:
Какво е отслабен режим?
В някои случаи колата ви може да премине в „отслабен режим“, когато се показва индикаторът за двигателя. Това е моментът, в който БУД ограничава мощността на двигателя, за да предотврати по-нататъшно увреждане на компонентите. Този режим е създаден, за да ви отведе до безопасно място, така че да успеете да се приберете у дома, ако сте наблизо. Все пак може да се наложи да се обадите на пътна помощ, ако трябва да изминете голямо разстояние, а в някои случаи те могат да установят повредата и на място.
Появата на индикатора за двигателя все пак изисква да запазите час в сервиз, а ако колата е в гаранция – повредата следва да се отстрани от компанията вносител. Веднъж в сервиза, техниците ще свържат компютър към порта за бордова диагностика на вашия автомобил. Това ще им позволи да изтеглят кодове от БУД, които се създават при възникване на повреда. Това е моментът, в който трябва да се подготвите психически, защото различните кодове за неизправности показват различни проблеми и те могат да варират от тривиални, като дефектен сензор, до проблеми с елементи като контролния клапан за замърсяване, който управлява емисиите на автомобила.
След като бъдат диагностицирани неизправностите, автомонтьорът ще може да се заеме с поправката им. Сложността на повредата и засегнатите части ще определят, колко ще струва тези ремонти. Когато всички установени проблеми по колата бъдат отстранени, техникът ще нулира БУД на автомобила, така че лампата за управление на двигателя да изгасне. Понякога системата ще се нуждае от второ нулиране. В оторизиран сервиз ще се погрижат и да актуализират софтуера с най-новите данни от производителя.
Ако лампата не изгасне или светне отново скоро след ремонта, това може да означава, че в колата ви все още се крият други проблеми. Ако в сервиза са уверени, че няма повреда в превозно средство, поискайте повторно нулиране на индикатора на двигателя. Ако продължава да се включва, настоявайте да бъде установено какво го причинява, защото не трябва да се появява без причина.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!