11
Август 2023
Възможно е то да се конфискува в полза на държавата, ако съда вземе такова решение. Същото ще се прилага и в случаите, когато шофьорът е употребил наркотични вещества. Това е нова наказателна мярка към досегашните лишаване от свобода за шест месеца и парична санкция до 2000 лв. В случаите, когато управляваното превозно средство не е собственост на нарушителя, то колата няма да се отнема, а ще се заплати ценовата равностойност на автомобила, с който е извършено нарушението. Това обаче ще бъде допълнителен разход в хода на съдебното производство, заради оценката за установяване на пазарната цена на моторното превозно средство.
В основата на измененията са превенцията на този вид престъпления и натрупаните досъдебни производства. От полицията посочват, че само за първите седем месеца образуваните досъдебни производства са над 600. Само за първите 24 часа от влизането в сила на промените вече има случаи, при които са приложени новоприетите промени в Наказателния кодекс. Конфискуваните превозни средства ще се съхраняват на паркингите на МВР с охрана. Вътрешното министерство договаря и други места, но отново под охрана. Репатрирането ще се случва от общински или частни репатриращи автомобили. Разноските ще бъдат включени към съдебното производство. Впоследствие отнетите в полза на държавата превозни средства ще се отдават на търгове, организирани от Националната агенция за приходите.
Предстои да се утвърди практика за това какво се случва със служебните автомобили или такива с повече от един собственик. Отнемането на превозното средство е практика, която се прилага и в други страни, сред които: Дания, Норвегия, Швеция и Швейцария.
Наблюденията на полицията показват, че този вид престъпления се увеличават съществено през летния сезон. По черноморските курорти са командировани пътни полицаи с нужната техника и от вътрешността на страната. Продължава и линейния контрол (метод за контрол на нарушители, при който пътните полицаи се движат с трафика в необозначени автомобили и регистрират противозаконните случаи) по основните транзитни пътища. От полицията припомнят, че дори и до сега при повторно извършване на престъплението в срок от пет години от първото нарушение следва ефективна присъда.
Вече се носи и наказателна отговорност за онези притежатели на свидетелство за управление, които отказват тест за алкохол и наркотици, включително, когато при потенциално провинения водач не даде кръвна проба. Отново освен административна мярка ще се носи и наказателна отговорност. Изключение ще има при основателна причина водачът да не може да бъде тестван. Промените са в сила от 8 август тази година с публикуването на измененията в Държавен вестник.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!