Каруците теглени от коне все така се възприемат като нормална гледка по улиците и шосетата в страната.Видимо поне те са по-малко отколкото са били преди 2-3 десетилетия, но трябва ли това да продължава? Има много причини отговорът на въпроса да бъде „не“, сред които:
България обаче не е изключение в Европа
Не само у нас можете да видите конски впряг на улицата. Например Испания е такава страна. И там е като у нас. Почти. Там конете са част от туристическата атракция, за хората, които искат да се почувстват като монарси от 16 век само срещу няколко евро. У нас също е запазен туристическия елемент, защото всеки турист би се изненадал да види подобна гледка, придружена с 2-3 кучета, тичащи около коня. В България обаче конските каруци са с прагматична, екологична насоченост. Или с две думи – за събиране на боклуци от контейнерите.
Но да се върнем към Испания – там групи за защита на животните и властите водят кампании за прекратяване на тази анахронична туристическа практика. Испанското министерство на социалните права разработва проектозакон за защита на животните. Целта на служителите, както съобщават местните медии, е да инициират правителствена подкрепа за пилотни проекти за градовете, в които конските файтони ще бъдат заместени с електрически бъгита. Последните са проектирани да изглеждат като традиционните превозни средства, макар и задвижвани от чист, тих двигател.
Туристическият Палма де Майорка е лидер в това отношение. Градът ще забрани конските каруци от следващата година. Решението е взето след случай с кон колабирал на улицата поради изтощение през лятото. Този инцидент травмирал туристи и местни жители и довел до бързо одобрение на новия регламент в полза на електрическите бъгита. А в България, ако потърсите в интернет фразата „насилие над кон“ ще можете да видите множество подобни случаи.
Според статистиката няколко коня умират всяка година от изтощение и дехидратация по испанските улици и ветеринарите са стигнали до заключението, че стоенето за дълги периоди по улиците на града, изложено на шум, топлина и замърсяване, е вредно и травматично за животните.
Чехия – крачка напред
Прага забрани жестоката туристическа атракция – конските файтони – от началото на тази година. Според местния общинския съветник Адам Забрански, конските впрягове не са нужни в XXI в., а градската управа подкрепя местната кампания „Конят не е машина“. По природа конете са чувствителни към силни шумове и бягат, когато се почувстват застрашени. А ако кон скочи или избяга, когато чуе силен звук, той може да нарани или дори да убие хората около него.
С тази нова забрана, Прага се присъединява към други градове, сред които Париж, Лондон, Оксфорд, Барселона, Монреал, Рим, Чикаго, Солт Лейк Сити, Лас Вегас и Палм Бийч и София – на хартия.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!