24
Август 2022
По последни данни на МВР само за последното денонощие в цялата страна са проверени повече от 8 хиляди превозни средства. При тях близо 11 хиляди водачи, но и пътници са били проверени – дали спазват Закона за движение на пътищата (ЗДвП). В следствие на акцията правоохранителните органи санкционират нарушителите с над 2200 фиша и още 631 акта. Увеличаващият се брой пътни инциденти през тази година принуди МВР да впрегне служителите не само от Пътна полиция. Правомощия да извършват проверки на пътят имат и тези от Охранителна и дори Криминална полиция. Основната цел е превенция на тежки катастрофи вследствие на водачи, осмелили се да шофират след употреба на алкохол и наркотици. На прицел са и неправоспособни водачи, които често пъти причиняват произшествия с жертви.
Само за последните 24 часа в страната полицаите хващат 27 пияни водачи. Половината от тях са с до 1.2 промила алкохол в кръвта, а останалите са дори над тази стойност. Трима пък са се ползвали от правото да откажат тест - законова възможност, която е непозната в европейските страни. Дори при съмнение за употреба на упойващи вещества – водачите могат да откажат тестване, както са направили седем души през последното денонощие. Така МВР официално установява само 19 шофьора под наркотично въздействие.
Какво постига полицията в столицата?
От столичната полиция също представиха данни за постигнатото до момента в рамките на акцията за контрол по спазването на законодателството, касаещо безопасното движение по обществените пътища. Софийските катаджии са заснели 9200 нарушения. Общо 156 са свалените номера и отнети свидетелства за управление. Само за последната седмица полицията улавя 2600 нарушения. В рамките на едва седем дни, почти 90 души остават без шофьорски книжки, 52 автомобила са без регистрационни табели.
Проверките за наркотици и алкохол само в столицата доближават 1200. Те довеждат до актове на 22 неблагоразумни водачи. Зад волана след употреба на наркотици са хванати 12 души. Но десетима отказват проба. След зверската катастрофа на бул. Черни връх, причинена от Георги Семерджиев, от СДВР изтъкнаха, че пътната артерия е под постоянен денонощен контрол. Но това не е възпрепятствало водач да изпробва възможностите на автомобила си и да премине със 134 км/ч при позволена максимална скорост от 50 км/ч.
Рекорди по престъпно поведение в рамките на акцията обаче поставят двама водачи форсирали автомобилите си с над 160 км/ч. на софийските булеварди Ботевградско и Цариградско шосе. Максималната позволена скорост за преминаване по тези градски пътища са съответно 70 и 80 км/ч. Нарушителите ще бъдат установени по номерата на регистрационните табели. За подобни нарушения законодателят е предвидил глоба от 700 лв. при превишаване на максимално допустимата скорост с до 50 км/ч. А за всеки 5 км/ч. над тях се начисляват по 50 лв. Така от СДВР ще наложат глоби в размер между 950 и 1250 лв. за опасните водачи на МПС. Но финансовата санкция може да стане двойна, ако неразумните шофьори са рецидивисти на пътя. Освен паричната глоба следва и отнемане на свидетелство за управление – за 3 месеца. Но може да се стигне до половин година, ако се окаже, че това не е първо подобно провинение.
Какви са мерките?
СДВР ще си сътрудничат с местната власт за разполагането на стационарни камери. Първата е на бул. Черни връх, но ще бъдат поставени и на други зони. Друг подход, залегнал в законодателството, който в МВР използват приоритетно при тази пътна кампания е линейния контрол. При него патрулите на Пътна полиция се движат заедно с пътния поток. Когато идентифицират нарушител го извеждат от трафика. На провинилия се водач на място се налага съответната административна мярка. Този подход се прилага през цялото денонощие. В столицата действат над 30 екипа – половината през нощта. Тежките провинения като употреба на алкохол и наркотици обаче не са единственото, за което следят патрулите. Най-честите нарушения, които установяват са: използване на мобилен телефон, непоставен обезопасителен колан, преминаване на червен светофар, отнемане на предимство.
От МВР посочват, че патрулите са съставени от двама полицаи, които могат да извършват проверки. Колите са снабдени с камери за наблюдение, заснемащи както случващото се на пътя, така и действията на служителите. Камери има и униформите на полицейските служители. До този момент няма сигнали за корупция. Камерите на патрулиращите коли и полицаите се наблюдават 24 часа в денонощието, казват от силовото ведомство. Сигнали за корупционна дейност на служителите на МВР може да се подават онлайн и на телефон: 02 / 982 22 22.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!