02
Февруари 2022
Сняг и студ сковаха низините през последните няколко дни. Прогнозите са ниските температури да продължат и с валежи. В такива условия е важно да сведете шансовете от повреди на автомобила до минимум. Ето, за какво да следите, за да не се налага да опирате до екипите ни за пътна помощ, особено в студеното време. Именно тогава основни механични проблеми могат да се проявят най-силно!
Преди потеглите, проверете резервоара
Проверете дали имате достатъчно гориво в резервоара за вашето пътуване. Това е толкова лесно, а същевременно толкова важно. Не допускайте да бъдете неприятно изненадани да останете край пътя заради липса на гориво. Наличието на бензиностанции не бива да ви създава погрешното впечатление, че можете да заредите на всяка пряка. Направете го при първа възможност, ако сте останали с по-малко от четвърт гориво в резервоара
Проверявайте маслото
Ако пренебрегвате редовната проверка на маслото рискувате да се окаже с твърде малко количество в двигателя. А повредите могат да бъдат значителни, включително и цялостна подмяна на двигателя. За да не се стига до там проверявайте дали нивото на маслото се намира между минималната и максималната маркировка. Ако е необходимо – долейте. Добре е да извършвате проверката през един до два месеца.
Имате ли добро сцепление?
У нас проверката на гумите се случва още наесен с акция „Зима“. Важно е грайфера на зимните гуми да бъде минимум 4 мм, за да си осигурите добро сцепление с пътя. Не забравяйте, че възрастта на гумите също имат голямо значение. Налягането в гумите не е за подценяване – все пак те са единствената връзка между пътя и автомобила. Когато са напомпани до подходящите атмосфери (направете справка в ръководството или на информационна табела поставена в колата) ще осигуряват добро сцепление. Преглеждайте гумите за общо износване, пукнатини, разцепвания или издутини.
Чистачките за стъклата също подлежат на подобна проверка. Сменете ги, ако вече се забелязват признаци на износване – няма смисъл да чакате момента, в който те вече няма да почистват добре. Не на последно място – перките на чистачките могат да замръзнат. Възможно е това да доведе до изгаряне на предпазител или повреди в механиката, особено когато са замръзнали към предното стъкло. Затова бъдете сигурни, че те могат да се движат свободно по него. Най-добре в студените сутрини сами да изчистите стъклата, за да се уверите, че чистачките не са сковани от лед, който спира нормалния им ход на работа. Използвайте продукти за обезледяване или топла – не гореща – вода, ако са слепнали за стъклото. Като превантивна мярка може да използвате одеяло, стар чаршаф или други подобни, за да предпазите стъклата от леда и снега.
Чисти ли са стъклата?
Почистени преди потегляне, стъклата лесно ще се зацапват, когато вече пътувате. Затова проверете нивото на течността за почистване на стъклата. Сипете качествена добавка или течност за чистачки, която да подобри почистването на предното и задно стъкло поне при -15 градуса по Целзий. Изборът на качествена добавка, вместо спестени няколко лева, ще ви гарантират, че течността за почистване няма да замръзне в резервоара. През зимата по пътищата има повече кал и мръсотия, както и сол, така че е важно да сте сигурни, че можете да поддържате предното си стъкло чисто. Периодично проверявайте нивото, за да сте сигурни, че винаги имате достатъчно в наличност.
Охлаждащата течност
Проверете нивото на охлаждащата течност на вашия автомобил. Не бихте искали двигателя да замръзне или колата да прегрее. Въпреки, че не изисква допълване, тъй като тази течност е част от затворена система, винаги проверявайте, особено преди дълго пътуване. Правете проверката, когато двигателят е студен!
Състоянието на електрониката
Проверете светлините – изключително важно е да се уверите, че не само виждате къде отивате, но и че другите шофьори могат да ви видят. Разходете се около колата и се уверете, че всички светлини работят и не са замърсени или покрити от сняг. Светлините се замърсяват много лесно през зимните месеци – погрижете се те да бъдат редовно и старателно почистени. Ако пък имате асистент още по-добре. Ето списък как да сте сигурни, че всички светлина са напълно изправни: Започнете с предните, а след това преминете към задните светлини:
При студен двигател проверете дали клемите на акумулатора под капака са чисти и затегнати. Ако колата ви се затруднява да стартира и двигателят „работи“, когато завъртите ключа, трябва да я проверите в сервиз. Възможно е акумулатора да е към края на жизнения си цикъл, особено ако го използвате от повече от четири години. Не се мъчете, а го сменете. Ако тествате капацитета на акумулатора, помолете в сервиз да провери системата за зареждане и източването – това ще даде по-добра представа за цялостното електрическо здраве на вашия автомобил. Запомнете – студеното време се отразява на по-старите акумулатори, а влагата и студа са предпоставка за настъпване на хаос с електрическата система. Акумулаторът трябва да работи много по-усилено в такива условия.
Какво друго може да се обърка в зимните условия на пътя и как да бъдете подготвени – ще научите скоро в продължението.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!