28
Октомври 2021
Пълно ръководство: Как да защитим колата си от автоджамбазите?
Част 3: Ценни вещи и авточасти
Личен или служебен, в автомобила винаги се превозват предмети, чиято стойност е сравнително висока, а размер – удобен за носене, след като престъпникът е нанесъл удара си. Обобщаваме задължителните навици, с които да се предпазите от такова развитие. А след това – няколко заключващи механизми, които да възпрат кражбата на повечето авточасти, докато сте далеч от колата.
Какво да не държите в колата, за да не я превръщате в примамлива плячка?
Освен кражбата на коли или отделни авточасти, вещите намиращи се в купето могат да представляват голям интерес за обирджиите или да им помогнат за реализиране на престъплението.
Един от начините за привличане на крадец е да оставите портмоне, мобилен телефон или друг предмет с висока стойност на видима част в колата. Най-добре е да държите ценности у дома, но ако се налага да бъдат с вас при пътуване не ги правете видими и по този начин – примамливи и лесно достъпни. Препоръчително е да поставяте важни за вас предмети в багажника, още преди да стигнете до мястото, където ще оставите колата. Причината – някои крадци следят случващото се на паркингите. Те търсят хора, които преместват предмети в багажника си. След като напуснете превозното средство, те ще проникнат в багажника, за да вземат всичко, което сте скрили.
Обърнете внимание, че понякога дори предмети, които във вашите очи може да не изглеждат привлекателни, могат да станат повод да ви разбият колата. Помислете за вече поостарялата ви работна чанта, в която носите важни документи и сте пъхнали лаптопа, докато отивате набързо до магазина. Или за фитнес сака – какво толкова ще ви вземат – дрехите? А колко струват те? А маратонките? А ключът за входната врата на дома ви?
Жабката не е изключение от горното правило. Това е едно от първите и задължителни места, които проверява всеки автокрадец. Не дръжте там каквото и да било, чиято стойност надвишава няколко лева.
Не оставяйте каквито и да било документи в автомобила, жабката, сенника. Особено важно е да не държите документи свързани със собствеността на автомобила. Всеки документ, който разкрива ваши лични данни не бива да остава в превозното средство. Освен кражбата на автомобила може да се стигне до поредица от други престъпления срещу вас, личността ви, дома ви, фирмата ви или друга ваша собственост. Ако превозното средство се използва от няколко шофьори, най-доброто предложение би било да ги скриете на тайно място в колата.
Ако стереосистемата на колата ви има преден панел, който се сваля – вземете го със себе си. Ако има капак, не забравяйте да го затворите, за да се предпазите от злонамерени погледи към собствеността ви. Вземете със себе си и вашата система за навигация, като не забравяте да свалите поставката и да почистите всички следи по предното стъкло.
Заключващи механизми, които да монтирате
Тези механизми са силно препоръчителни, особено комбинирани с други мерки. Макар, че те могат да бъдат преодолени от крадците, определено ще ги забавите, затрудните или дори откажете от престъплението.
Заключващото устройство за волана, обичайно изработено от метал и пластмаса, се простира по диаметъра на волана и възпрепятства нормалното му управление от злосторни ръце. Това означава, че ако крадец стартира колата ви и се опита да я управлява, без първо да се е справил с ключалката, няма да може да маневрира с колата, което превръща в безсмислени всички други усилия направени в опита за кражба.
Все пак това пособие не е иновация на пазара, но през годините са правени подобрения и дори са създадени такива, които покриват целия волан. Но именно защото е познат метод за автокрадците, те са се научили да се справят с него, включително и чрез пробиване или изрязването му. Заключването на волана може да ви спаси в някои ситуации, но е много по-добре, когато се комбинира с други устройства против кражба.
Подобно на скобите, които поставят общинските служители, ако сте сложили колата на платено паркомясто, но без да заплатите, то можете да си осигурите такъв механизъм. Той се монтира от външната страна на колелото и предотвратява завъртането му, а така колата не може да бъде шофирана и метър. Този механизъм е лесен и бърз за поставяне, но има и алтернативи, които се поставят по различни начини за колелото – въпрос на лична преценка. Такива скоби се предлагат в различни размери и могат да намерят приложение не само за леки автомобили, но също така ремаркета, ATV-та, каравани и т.н. Това, което трябва да знаете е, че макар да е възможно всеки крадец да отреже такова устройство, това отнема повече време, а когато става въпрос за кражба на кола, именно тиктакането на часовника е основен враг на крадците.
Ако кражбите на автомобилни части са често срещани във вашия район, допълнителна защита на предния капак няма да бъде излишна. Можете да се спрете на универсален комплект, но е още по-добре да потърсите такъв, който е направен специално за вашата марка и модел превозно средство. Такъв заключващ механизъм предпазва двигателя и всичко останало около него, а всеки собственик на автомобил знае колко скъпи са частите и съпътстващите разходи за монтаж. Ако все пак се наложи, поне членовете на СБА ползват oтстъпки в някои автоцентрове. А това е една от многото ползи да се сдобиете с членска карта.
Що се отнася до стойността на авточастите – най-доходоносен е катализаторът, който съдържа паладий, родий и платина – редки, трудни за добиване и изключително скъпи метали. Парадоксално, но като част от изпускателната система именно той се намира на твърде уязвимо място – под автомобила, а демонтажът може да отнеме само броени минути. Липсата му увеличава с 900% емисиите, а звукът при работа на двигателя става по-силен. За да не се случи това може да сложите заключващ механизъм с телено въже.
В следващата част ще насочим внимание към системите за сигурност.
А ето и препратки към първите две:
Част 1: Основни навици за по-голяма сигурност
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!