Как да пестим от гориво, когато цената му се покачва?
Инфлация – страшната дума от 90-те години, водеща до обезценяване на финансовите средства на гражданите. Истината е, че инфлацията, когато е с нисък процент е „здравословна“ за стопанското развитие на всяка развита страна. Когато, обаче започва да се повишава, това се превръща в проблем, който изисква провеждането на политики. Притеснително е, че Българската народна банка прогнозира, повишаване на инфлацията и през идните месеци, а дали политическата криза ще спомогне за изострянето на социално-икономическото неравенство остава висящ въпрос. Все пак основно влияние на инфлационните процеси оказа същественият ръст в цената на петрола на международните пазари. Затова достигаме до логичния въпрос: как да спестим пари като намалим разхода на гориво?
⛽
Най-добрият начин да спестите до 100% от разходите за гориво, разбира се, си остава варианта, при който не шофирате въобще. Макар понякога това да е възможно при кратки пътувания или такива, които не изискват превоз на товар, често пъти не е практична алтернатива. Затова предлагаме някои други идеи, с които икономията не е толкова голяма, но все пак ще се придвижвате с автомобила си, който сте закупили, за да си вършите работа.
А в случай, че закъсате на пътя, винаги може да се обърнете към СБА за помощ. Нужно е да имате членство, а какви са условията ще научите тук.
Вечна тема за шофьорите, поне у нас, е качеството на горивата. Ще засегнем този въпрос, доколкото той има отношение към икономията и разстоянието, което се изминава с едно зареждане, без претенция за експертиза. А дори и да се обърнем към специалисти за позицията им – то опираме до доверието, което всеки собственик би имал в чуждото мнение.
Реалността е такава, че с времето всеки шофьор на МПС изгражда свое виждане за местата, откъдето предпочита да зарежда. Принципно съществува определена географска обусловеност при цената на горивата и стойността за литър варира както по области, така и в различните населени места, дори когато те са съседни. Така например крайната потребителска цена на горивата в София е по-висока, спрямо Перник и би трябвало да се понижава, колкото повече отивате на юг. Така погледнато, ако заминавате за Гърция, не е добра идея да пълните резервоара до горе още в столицата. Допълнително пълния резервоар ще придаде и повече тежест и ще увеличи разхода. Естествено това няма да доведе до увеличение с 20% на горивото, но все пак именно съчетанието от малки промени могат да окажат действителен ефект върху разхода.
Факт е, че има и бензиностанции, които предлагат горива на малко по-занижени цени от средните. Не се наемаме да коментираме качеството на предлаганите горива там, но като потребител трябва да си зададете въпроса – универсално приложим за всяка стока и услуга: „С какво се компенсира разликата?“. Възможно е например други продукти и услуги предлагани в дадена бензиностанция да са на завишени цени, което да дава възможност за по-атрактивно ценообразуване на основните продукти – горивата. Аналогична е ситуацията с бензиностанции, където цената на бензина и дизела е малко по-завишена. Дали няма да изминете по-дълго разстояние и колата да работи по-добре? Или е търговски трик разчитащ на потребителското поведение – по-скъпото е по-хубаво.
Отговори на тези въпроси бихте могли да намерите и сами като следите изминатото разстояние, спрямо наличното гориво и съобразите средния разход, който разбира се ще варира спрямо градско и извънградско шофиране и интензивността на трафика, дали сте сам или сте общо четирима в колата с пълен багажник, дали се разхлаждате като сте отворили прозорците или разчитате на климатика и т.н., и т.н. С това искаме да покажем, че има редица други фактори, а дори не споменахме техническото състояние на автомобила и ефективната работа на системите, които повлияват на преценката, която бихте направили и трябва да вземете под внимание.
Независимо дали сте активен шофьор, който пътува всеки ден или пък използвате колата предимно през уикендите, но за по-дълги пътувания, препоръчваме ви да се присъедините към възможно най-много програми за лоялност. Дръжте на една ръка разстояние – в жабката, колкото се може повече карти за отстъпки към различните вериги бензиностанции. Ако при всяко зареждате спестявате дори по един лев, а зареждате два пъти седмично, то на месец ще спестите около 8 лв. Може и да не са много, но има и не малко неща, които да закупите с тях, а пък и не е ли по-добре да останат във вашия джоб, вместо да отидат в касата на бензиностанцията?
Възможно е не всяка програма за лоялност да удовлетворява потребителските ви нужди по най-добрия начин, но особено, ако сте сред водачите, които изминават голям пробег със сигурност ще имате полза. Притежателите на членски карти на СБА също ползват отстъпки. Разберете къде и какви – тук.
Следете за продължението на статията, където ще откриете ценни съвети свързани с управлението на автомобила ???? , които ще доведат до икономия в разхода на гориво.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!