08
Юни 2021
Какво знаем за европейския цифров сертификат?
През май, европейските политически лидери достигнаха до споразумение за въвеждането на единен цифров сертификат, чиято основна цел е да улесни пътуването на гражданите на Европейския съюз. Ограничителните мерки, наложени вследствие на пандемията от Covid-19 доведе до рязко намаляване на пътуванията в Стария континент. А Европейския съюз, основан върху правото за свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали, трябваше да намери решение в новите условия, за да гарантира, че пътуването в рамките на общността ще продължи да се осъществява. Резултатът е Европейският цифров Covid сертификат, каквото е официалното му име, но станал популярен и като Covid паспорт.
Кога ще бъде въведен Covid паспорта?
Договорено е Европейският цифров Covid сертификат да влезе в сила за целия Европейски съюз от 1 юли. Въпреки, че въвеждането му се случи след натиск от държавните ръководели, на ход са именно страните от ЕС. Техническата им подготовка е от ключово значение за успеха на инициативата, а с това и на безпроблемното пътуване на милиони европейски граждани. Страните трябва да гарантират, че разполагат с пълни и актуални данни за гражданите им, при обмяната на информация между тях. Според председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, страните, които имат техническата готовност, могат да използват документа още от началото на юни.
Важно е да отбележим, че сертификатът не е задължителен, т.е. няма да бъде единственото възможно условие за преминаване на границите. Той обаче ще обединява информацията за извършени ваксинация, отрицателен PCR тест или имунитет след боледуване. Друго важно условие, което ще зависи от националните власти е валидността след ваксиниране и дали ще допускат на своя територия европейци, ваксинирани само с една доза. И още една подробност – лицата без поставена ваксина ще спазват изискванията приети индивидуално от всяка страна за вида и валидността на признатите тестове.
Сега остава Европейският парламент да гласува за въвеждането на общия Covid паспорт. Очаква се това да се случи в първата половина на юни.
Какви са новите облекчения въведени в някои страни на ЕС?
Междувременно все повече стават държавите, които разхлабват вътрешните мерки или облекчават условията за пресичане на границите. На юг от нас, в Гърция са разрешени концертите на открито със седяща публика до 50% от капацитета, но ограниченията за влизане се запазват поне до 7 юни. Атина официално представи Covid паспорта. Документът, съдържащ специален криптиран QR код ще се представя на граничните власти от смартфони или на хартиен носител. А Турция вече не изисква отрицателен PCR и бе отменена карантината за българи, но само за ваксинирани с препарат на „Пфайзер“ или „Синовак“. Очаква се да бъде отменен вечерният час и да отворят заведения и ресторанти.
Чехия отменя изискването за PCR или антигенен тест, за българите пътуващи със собствен транспорт в централноевропейската страна, но тестване трябва да бъде извършено до 5 дни след пристигането. Все пак през този период не се налага карантина. Предварително тестване ще се изисква при пътуване с обществен транспорт. Прага изисква и попълнен Public Health Passenger Locator Form преди да стъпване на нейна територия. Закритите заведения ще заработят отново, след като по-рано отвориха хотелите и фитнесите, а културните мероприятия са разрешени до определен брой хора. Подобни и дори по-либерални мерки въвежда Германия спрямо българските граждани. Няма да се изисква тест, ваксинация или документ за прекаран Covid-19, за влизащите с автомобил или влак в страната.
В Дания отмениха задължителната карантина от 10 дни за българите, но остава изискването за отрицателен PCR тест направен до 48 часа преди или непосредствено след пристигане, при липсва на статут за постоянно пребиваване.
Пътуващите до Португалия ще трябва да попълнят формуляр, ако пътуват със самолет до там, но пък се премахва двуседмичната карантина и изискването само за неотложни пътувания.
Нидерландия, Норвегия и Италия облекчават вътрешните мерки – Амстердам отваря музеи и ресторанти, а Осло – заведения и фитнес зали, докато на Апенинския полуостров се разхлабват мерките в отделни области и на о. Сардиния.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!