През тази седмица КАТ провежда национална акция, която ще обърне специално внимание на правилата за преминаване през жп прелези и неправилното пресичане на пешеходците. Ще се следи и дали автомобилистите пропускат гражданите да преминават безопасно през пешеходните пътеки. Обобщаваме всичко, което трябва да знаете за нарушенията, глобите и какво казва статистиката при тези ситуации. За справка сме цитирали и членовете от законодателството.
Какво сочат официалните данни?
Според официалната статистика на Главна дирекция „Национална полиция“ 93-ма са загинали вследствие на блъскане на пешеходец, а ранените на пътното платно са 1330. Положителното е, че от МВР все пак отчитат намаление спрямо 2019 г. Най-много загинали пешеходци са в София – 13 души, където има и най-много пострадали – 262. По седем смъртни случая след блъскане на пешеходец са настъпили в Бургас, Добрич и Стара Загора. През 2020 г. няма загинали пешеходци на териториите на ОДМВР Габрово, Кърджали, Силистра и Смолян.
През изминалите дванадесет месеца са настъпили 11 тежки пътно-транспортни произшествия вследствие на сблъсък между ППС и влак. При тях са загинали шестима, пострадалите са дванадесет души. За съжаление броя на починалите се е удвоил спрямо предходната година.
Какви са наказанията при преминаване на жп прелез?
За нарушаване на правилата за преминаване през жп прелез, на нарушителите се отнемат пет контролни точки, а глобата е от 20 до 150 лв. Акцентираме върху два члена от Закона за движение по пътищата (ЗДП), на който да обърнете допълнително внимание:
Сверете дали преминавате правилно през жп прелез като направите справка с раздел 12. Железопътен прелез и чл. 11. от ЗДП, цитиран в цялата статия.
Права, задължения и глоби при преминаване на пешеходна пътека
Задължение на водачите, спрямо пресичащите пешеходци е:*
При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. (чл. 119. (1))
От своя страна пресичащ пешеходец трябва да съобрази обстановката с приближаващите автомобили, преди да стъпи на платното и да пресече без неоснователно забавяне на пътното платно. (чл. 113.)
Водач, който не осигури предимство при преминаване на пешеходец по пешеходна пътека, рискува да му бъдат отнети 8 контролни точки. При повторно нарушение се отнемат 12 точки. Глобата е в размер на 100 лв., а ако нарушението се извърши отново скача на 200 лв. и лишаване от правоуправление за период от един месец. (чл. 183)
Пешеходците се наказват с глоба според ЗДП при следните нарушения. По чл. 184. (2): С глоба 50 лв. се наказва пешеходец, който:
1. преминава през огражденията от парапети или вериги;
2. не спазва светлинните сигнали на пътните светофари и сигналите на регулировчика.
Глоба от 20 лв. се налага на пешеходец, извършил нарушение извън горепосоченото.
Добре е да знаете, че според чл. 119. (5): При пътнотранспортно произшествие с пешеходец на обозначена пътна маркировка "пешеходна пътека", когато водачът е превишил разрешената максимална скорост за движение или е нарушил друго правило от Закона за движението по пътищата, имащо отношение към произшествието, пешеходецът не се счита за съпричинител за настъпване на съответното произшествие.
Независимо дали участвате в движението като водач на ППС, моторист, велосипедист, пешеходец или пътен работник – спазвайте правилата за движение по пътищата и бъдете отговорни и бдителни към останалите на пътя.
*Посочените задължения на водачите на ППС са само част от наложените в законодателството. Познаването и спазването на Закона за движение по пътищата е задължение и отговорност на всеки правоспособен водач и участник в движението.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!