Предложени промени в Закона за пътищата ще дадат възможност на гражданите да подават сигнали за опасности по пътната инфраструктура в онлайн платформа.
Това е само една от евентуалните промени на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“, публикувани за обществено обсъждане. От мотивите на вносителите става ясно, че законодателните изменения са в отговор на Директива 2019/1936 на Европейския съюз.
Ако бъдат приети промените, ще се създаде национална система за доброволно публикуване на информация от участниците в движението. Освен подаване на сигнали, гражданите ще получават и отговор за предприетите действия от ангажираната с това държавна институция – Агенция „Пътна инфраструктура“. Към момента за проблемни участъци се съобщава чрез сайта на агенцията. Предвижда се платформата да функционира онлайн, за да се осигури свободен и широк обществен достъп. Така ще се улесни и събирането на сигнали относно безопасността на пътната инфраструктура.
В допълнение към сега действащия закон се предвижда създаване на единен регистър за одиторите по пътна безопасност и въвеждане на регистрационен режим. Целта е да може да се проследява качественото изпълнение на техните задължения. Одитирането на пътната безопасност е от значение за намаляване на пътните инциденти, тъй като техните оценки и доклади съдържат констатации за установени и потенциални опасности и мерки за отстраняването им.
С предложенията за промени се въвежда регламентация относно процедурите по цялостна оценка на пътната безопасност и тяхната периодичност, каквато до този момент липсва. С провеждането на новите процедури ще бъде натоварена Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“.
Според европейската директива процедурите по управление на пътната безопасност трябва да се прилагат не само за пътищата от трансевропейската пътна мрежа, но и за автомагистралите, първокласните пътища и за пътищата, финансирани със средства от Европейския съюз. Освен да синхронизират българското законодателство с европейското, вносителите предлагат процедурите да бъдат приложени за републиканската пътна мрежа и общинските пътища. Допуска се възможността пътища, които не са завършени с европейско финансиране и имат доказано нисък риск – понижен трафик и статистически данни за ниски нива на катастрофи и пътен травматизъм, да могат да бъдат изключени от процедурите за оценка.
Вносителите очакват, че предложените промени ще доведат до:
снимка: БГНЕС
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!