07
Февруари 2020
Независимо дали в Европейският съюз или в държава извън ЕС - където и да ви отведе следващото пътуване с кола или мотоциклет, най-добре е да се информирате предварително за съществуващите правила за пътни такси. Нарушенията могат да струват много скъпо. Глобите достигат до 800 евро – сума, която би могла да причини неприятна дупка в семейния бюджет.
Автомагистрали и магистрали, мостове или тунели, градски пътни такси или екологични зони – в различните държави съществуват множество различни разпоредби за таксите и винетките и не винаги е лесно човек да се ориентира и да планира собственото си пътуване.
Освен полезен за туристите, този материал ще ви помогне да сравните съществуващата система в България с тази в другите държави. От миналата година у нас се предлагат електронни винетки за МПС до 3,5 т, а до 1 март тази година пък трябва да стартира и тол системата за тежкотоварния транспорт.
Планирате пътуване до Австрия, Швейцария, Чехия, Словения, Румъния или Турция и имате нужда от една или повече винетки?
С малки изключения, в Австрия магистралите и автострадите подлежат на таксуване. За някои участъци като автобани Brenner, Tauern и Pyhrn, както и тунел Арлберг и тунел Karawanken, се таксува специална пътна такса (цифрова маршрутна такса), независимо от винетката. Винетката за моторни превозни средства до 3,5 т се предлага както в цифров вид, така и като класически стикер и може да бъде за период на валидност 10 дни, 2 месеца или 1 година.
Таксата по пътищата на Швейцария зависи от теглото на автомобила. По магистралите и всички национални пътища с бели и зелени табели винетката е задължителна за всички моторни превозни средства и ремаркета до 3,5 тона. Превозни средства над 3,5 тона бруто тегло на превозните средства трябва да плащат данък за тежко превозно средство по всички пътища. Има и редица платени тунели и товари на автомобили. Винетката е валидна общо 14 месеца. Винетка за Швейцария може да закупите предварително от СБА - научете повече тук.
В Чехия, с малки изключения, изискването за стикери за пътни такси се прилага за всички моторни превозни средства до 3,5 тона бруто тегло на превозните средства по магистрали и маркирани скоростни линии. Винетките не са необходими за ремаркета, които се теглят от тези превозни средства - всичко, което има значение тук, е общото тегло на теглещото превозно средство. За превозни средства над 3,5 тона се начислява такса, зависима от маршрута. Табелата за регистрация трябва да бъде въведена и в двете части на винетката. Едната част е залепена от вътрешната страна на предното стъкло, така че да е ясно видима, другата трябва да се показва по време на проверки. Чешки винетки може да закупите предварително от СБА - научете повече тук.
Ако шофирате по пътищата на Словения, определено е по-удачно да закупите стикер, преди да влезете в страната, защото всеки, който пътува по маршрути, изискващи винетка, ще плати изключително високи глоби между 300 и 800 евро, дори ако неволно е допуснал да няма такава. Използването на всички магистрали и скоростни пътища се заплаща за превозни средства до 3,5 тона бруто тегло на превозното средство. За превозни средства над 3,5 т има такса, според маршрута. Има и алтернативни пътища, но те удължават времето и могат да объркат шофьора.
Националната пътна мрежа на Румъния подлежи на такси за моторни превозни средства, с изключение на мотоциклети. Изисква се електронната винетка. Ремаркетата не се таксуват отделно. При електронната винетка данните за превозното средство и периодът на валидност се записват в базата данни. Купувачът получава само разписка за платената сума, която трябва да пази до изтичане валидността на винетката.
Превозните средства се наблюдават по платените пътища с мобилни и фиксирани камери. Т. нар. "Rovinieta" се продава на гранични пунктове и бензиностанции, както и онлайн. Има винетки с продължителност 1 ден, 7 дни, 30 дни, 90 дни, 12 месеца. На пропускателния пункт Дунав на мост Калафат (RO) - Видин (BG) има други тарифи.
В Турция всички магистрали, тунелът под Босфора и двата моста на Босфора в Истанбул към Азия (на изток) са обект на такси. Тол таксата за магистрала се изчислява в зависимост от маршрута. Предлагат се две електронни системи.
HGS – това е предплатена карта, подходяща за туристи. Има два вида: лепяща лента HGS за предното стъкло и HGS карта за поставяне на арматурното табло.
И двете са налични в пощенските станции, в зоните за почивка на магистралите и на някои бензиностанции Shell, където могат да се презареждат. HGS картата обаче е по-малко налична.
Системата OGS работи чрез предавател, инсталиран в автомобила, който може да се ползва само с банкова сметка в Турция. Подходящ е за местния и търговски трафик.
Полезна информация за всички държави в Европа ще откриете ТУК
По материали от ADAC
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!