06
Февруари 2020
Гражданите на Европейския съюз не се нуждаят от международна книжка, за да шофират във Великобритания след Брекзит. Можете да шофирате всякакво превозно средство, посочено на вашето свидетелство за управление на МПС, стига то да е валидно и да имате нужната категория. Правилата за пътуване остават непроменени в рамките на Преходния период. Гражданите на ЕС ще могат да влизат във Великобритания с лична карта или със задграничен паспорт и да ползват националната си книжка.
Т.нар. Преходен период започна на 1 февруари 2020 г. и по време на него трябва да бъдат договорени съдържанието и параметрите на бъдещите отношения с Лондон. Той трябва да приключи на 31 декември 2020 г., като дотогава цялото Европейско законодателство ще продължи да се прилага. Преходният период може да бъде удължен с до две години, ако за това има общо съгласие между ЕС и Великобритания.
По съвет на МВнР добре е българите да се снабдят с международен паспорт с биометрични данни, ако планирате пътуване до Обединеното кралство след 1 януари 2021 г., тъй като тогава правилата може да бъдат променени. Добре е българите своевременно да се информират и за новостите около шофьорските книжки. Ако вашето МПС е застраховано в ЕС, но не във Великобритания, трябва да носите „зелена карта”, става ясно от официалния британски сайт https://www.gov.uk/browse/driving/driving-uk-and-abroad
Добре е всеки, който търси актуална информация по темата, да следи новините именно в тази електронна страница. Имайте предвид, че информацията, качена по-рано на сайта на българското МВР, вече е свалена. Възможно е това да е направено с цел актуализация, за което своевременно ще ви информираме.
По-рано в електронната страница на ведомството пишеше, че при оттегляне на Обединеното Кралство от Европейския съюз със споразумение в рамките на преходния период свидетелство за управление на моторно превозно средство (СУМПС), издадено от ОК, ще бъде разглеждано като СУМПС, издадено от държава членка на ЕС и гражданите на OK ще могат да използват своите СУМПС, издадени в ОК, до датата на тяхната валидност или до края на преходния период, в зависимост от това коя от двете дати настъпи най-напред. Същото важи и за българските книжки в ОК.
До края на Преходния период ще продължат да важат и европейските здравни карти, които дават възможност на българските граждани да получат безплатна спешна помощ. Действащата в момента схема, позната като „Roam like at home”, може да продължи да бъде прилагана само, ако има сключени споразумения между българските и британските мобилни оператори. В рамките на Преходния период правилата за банкиране остават същите, както досега. По въпроса за таксите сънародниците ни трябва да се обърнат към банката, с която работят, тъй като условията за теглене могат да се различават в зависимост от сключения договор.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!