22
Октомври 2019
Есента вече трайно се настани и макар че слънцето още грее приятно, дните ще започнат да стават все по-къси и мрачни, а пътищата - мокри, заледени, хлъзгави и покрити с мъгла.
Октомври е идеалното време да „стегнем“ автомобила си за есента и зимата. Първо, защото добре подготвената кола е в интерес на нашата собствена безопасност. И второ – по традиция през ноември започва специализираната акция „Зима“, при която масово се проверяват превозните средства за работещи светлини, чистачки, износени гуми, спирачки и др. При по-сериозна неизправност Пътна полиция може временно да спре автомобила от движение.
Още в следващите седмици е добре да си запазите час в специализиран сервиз за диагностика, защото обикновено чакаме до последния възможен момент, а тогава вече опашките са огромни. Съюзът на българските автомобилисти разполага с над 60 пункта в цялата страна, където квалифицирани специалисти ще проверят колата ви и ще ви дадат най-точните съвети по време на предстоящата Акция Зима 2019 от началото на м. ноември.
Гуми
Дори в средата на есента често термометърът сутрин се движи около 0 ° C. Освен това зимата изглежда толкова близо, така че в контролния списък на автомобилиста трябва да присъства смяната на гуми, подходящи за мразовития сезон. В Закона за движение по пътищата (ЗДвП ) от 2017 г. е в сила следното изискване: през периода от 15 ноември до 1 март автомобилите трябва да са с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm. В проекта за нов ЗДвП има съвсем различни изисквания, но важно е да се знае, че те все още не са приети.
Все още зимните гуми не са задължителни, но са силно препоръчителни за по-добро сцепление при лед и сняг. Ако ще слагате такива, това трябва да стане, когато термометърът закове около седем градуса. Освен това проверете колко стари са зимните ви гуми, защото препоръката е да ги замените с нови след определен период от време. Според някои това трябва да става след шест-седем години, а според други – след около десет години употреба. Причината е, че дори да има запазен грайфер с времето гумата става твърда, пореста, чуплива и не толкова надеждна при по-трудните зимни пътни условия.
Налягане в гумите
Често подценяван момент е проверката на налягането в гумите. Правилно напомпаните губи удължават живота им, разходът на гориво е по-нисък, а освен това влияе върху комфорта при шофиране, стабилността и като цяло върху общото поведение на колата. По-новите автомобили имат индикатори, които подпомагат шофьора. По-старите обаче нямат. Затова според специалисти водачите трябва да си създадат навик и да проверяват налягането в началото на всеки месец. Имайте предвид, че през зимата налягането на въздуха спада с падащи температури.
Акумулатор
Акумулаторът на автомобила трябва да бъде тестван поне два пъти годишно. Проверката преди зимния сезон е направо задължителна, ако не искате да сте сред онези автомобилисти, вдигнали капака на колата в очакване на някой приятел да „подаде ток“. Добре е тестът да се направи с професионални съоръжения в проверен и доверен сервиз. Ако батерията е стара – проверявайте я всеки месец. Обикновено производителите дават между 2 и 3 години гаранция. При правилна експлоатация безпроблемната употреба може да се увеличи двойно повече. Ако е за смяна, купете нов преди началото на зимния сезон.
Проверете течността в системата за почистване на предното стъкло
Пълният резервоар за измиване на предното стъкло няма да помогне, ако замръзне. Когато зимата е тук, ни е нужна специална течност, която да издържа при минусови температури. Ако има останала лятна течност, може да замръзне и да доведе до спукване на казанчетата или повреда в моторчето на пръскалките. Затова, когато налеете зимната течност, е добре да пръснете достатъчно пъти, за да се премахнат всякакви остатъци от “лятната“ течност.
Чистачките също трябва да са в добро състояние за перфектно почистване, оптимална видимост и по-голяма безопасност. Ако при работа перата правят ивици, са за смяна.
Вижте и бъдете видими: Проверете фарове, стопове, габарити, мигачи
В следващите месеци светлата част от денонощието ще става по-кратка. Затова осветителната система трябва да е в отлично състояние. А това означава проверка на фарове, габарити, стопове и мигачи. Убедете се, че те са регулирани и в изправност. Преди път редовно почиствайте всички светлини от кал или натрупан сняг, за да имате по-добра видимост. Припомняме, че според ЗДвП:
- допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се използват самостоятелно.
- допълнителната задна светлина за мъгла с червен цвят се използва само когато видимостта е намалена под 50 метра.
Проверете още парното и спирачната система - износените и неработещи спирачки, в комбинация със студеното време и заледените пътища, са голям проблем и причина за ПТП. Вижте нивата на масла и течности, прегледайте ремъците и тръбите за микропукнатини и др.
Експерти съветват още: За да защитите колата от драскотини и от вредното влияние на материалите, с които чистят пътищата през зимата, добре е тя да се пастира. Не използвайте гъба, за да свалите мръсотията, защото ще надраскате боята.
Не забравяйте да сложите в колата:
- Четка с косъм за почистване на стъклата отвън и подходяща кърпа за почистване на запотените прозорци отвътре;
- Стъргалка за лед;
- Спрей за размразяване на стъклата;
- Спрей за гумените уплътнения на вратите. Те също замръзват и при отваряне могат да се разкъсат;
- Въже за теглене, вериги за сняг (ако ще пътуване в планината).
Пътните условия през есента и зимата изискват промяна в стила на шофиране. В този сезон влагата и листата често правят пътищата почти толкова хлъзгави като при черен лед. Освен това има мъгла, така че скоростта трябва да се намали. Пътувайки, трябва да обмисляме всякакви сезонни ситуации. И без резки движения на волана.
Важно е водачите да регулират скоростта и да шофират на достатъчно безопасно разстояние от превозното средство отпред. Внимавайте за колебанията в температурите - пътната настилка може да се променя постоянно. Хлъзгавостта, дъждът и снегът често водят до задръствания. Оставете си повече време за пътуване, особено в час пик.
Използвани са материали от ADAC и чуждестранни специализирани сайтове
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!