21
Октомври 2019
Ще бъдат ли валидни българските шофьорски книжки в Обединеното кралство (ОК) след БРЕКЗИТ? Ако не, какво следва да направят хората, които ще пътуват? Ще могат ли българите, които живеят от години във Великобритания и имат вече британски шофьорски книжки, да шофират с тях при завръщането си в родината?
Тези въпроси стават все по-актуални с наближаването на деня, в който се очаква Великобритания да напусне Европейския съюз.
Предвид неяснотата около БРЕКЗИТ и това дали Великобритания ще излезе от ЕС със сделка или без сделка, отговорите на въпросите за статута на българската шофьорска книжка може да варират, обясниха дипломати. Представителят на МВР в българското посолство в Лондон препоръча на нашите сънародници да следят официалния британски сайт. Там има специална секция с информация за използването на различни от британските шофьорски книжки, която може да се открие на следния линк. Към момента това, което пише е, че всеки може да управлява типа МПС, за което има издадена книжка, докато изтече нейната валидност. В сайта е упоменато още, че след 31 октомври може да се наложи да носите сертификат „Зелена карта“. Както знаете, Великобритания трябваше да напусне ЕС в последния ден на този месец. След бурните събития от последните дни обаче не се знае дали няма да има ново отлагане.
Миналата седмица, преди да се разгори „политическата буря“ в Лондон, СБА се обърна за съдействие и към Информационния център на ЕС в София, откъдето потвърдиха, че все още няма публикувана официална информация за правата на шофьорите. Служители също препоръчаха да се следи правителствения британски сайт, където най-бързо се актуализира информацията.
В този контекст се препоръчва, ако Обединеното Кралство все пак напусне Евросъюза на 31 октомври, гражданите на ЕС, на които им предстои пътуване във Великобритания след тази дата, да се осведомят от британските власти дали тяхната застраховка и книжка остават валидни.
Преди дни пред СБА представителят на МВР в българското посолство в Лондон препоръча на нашите сънародници да се запознаят и с информацията, качена в сайта на българското вътрешно министерство в секция БРЕКЗИТ. Тя се отнася за британските граждани в България. Според него обаче щом тези правила ще важат за британските граждани у нас, то за българските граждани в ОК ще има въведени реципрочни правила.
Според информацията от сайта на нашето МВР при оттегляне на ОК от Европейския съюз със споразумение в рамките на преходния период свидетелство за управление на моторно превозно средство (СУМПС), издадено от ОК, ще бъде разглеждано като СУМПС, издадено от държава членка на ЕС. Гражданите на OK ще могат да използват своите шофьорски книжки, издадени в ОК, до датата на тяхната валидност или до края на преходния период, в зависимост от това коя от двете дати настъпи най-напред. В случай, че ОК се оттегли от Европейския съюз без споразумение, от деня, следващ датата на оттеглянето, в България свидетелство за управление, издадено от Обединеното Кралство, ще бъде разглеждано като СУМПС, издадено от държава, която е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата от 1968 г.
В този контекс британците, дългосрочно пребиваващи в България, могат да управляват моторни превозни средства в нашата страна с техните британски книжки до една година от датата на издаване на документа им за пребиваване в България. В рамките на тази една година британското СУМПС може да бъде заменено за българска шофьорска книжка без полагане на изпит, уточняват от МВР.
Междувременно от посолството на България в Лондон препоръчаха на всички сънародници, които пребивават на територията на Великобритания и Северна Ирландия, да си извадят биометрични паспорти, тъй като от 2020 г. от и към Обединеното кралство ще се пътува само с тях.
Британското правителство планира постепенно да ограничи възможността за пътуване с лични карти от следващата година, ако страната напусне Европейския съюз без споразумение. В тази връзка липсата на български задграничен паспорт може да се превърне в проблем за свободното придвижване на българските граждани, без значение дали са кандидатствали и получили Статут на уседналост/Временен статут на уседналост.
Все пак имайте предвид, че в следващите седмици ситуацията доста бързо може да се променя и затова най-добре е да се следи официалната страница на британското правителство на адрес www.gov.uk.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".
Обръщение на председателя на СБА инж. Емил Панчев към членовете и абонатите на СБА!